- 08 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8484
- GBP / BGN 2.3606
- CHF / BGN 2.1067
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Валерий Тодоров: Фокусът на американската политика оттук нататък ще бъде върху Тихоокеанската зона – към Китай
12 Ноември 2024 | 11:54
/КРОСС/ След като Доналд Тръмп беше избран за президент на САЩ, консолидира властта си като обяви намерението си да назначи Том Хомaн за отговорник за граничната полиция и издаде указания към републиканските сенатори за назначенията в кабинета. Именно тези указания предизвикват опасения за потенциално заобикаляне на традиционните механизми за контрол и баланс във Вашингтон.
„Фокусът на американската политика оттук нататък ще бъде върху Тихоокеанската зона - към Китай. По цялата линия на кадровите промени в САЩ са хора, които са привърженици на твърдата линия и са хора от близкия кръг на Доналд Тръмп", коментира журналистът Валерий Тодоров в ефира на предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS.
„Положителната страна на Марко Рубио, Елис Степаник и Майкъл Уолц като съветници за национална сигурност към Белия дом е, че са хора, които осъзнават, че Америка има интереси и в международен план, които трябва да бъдат защитавани", каза журналистът и международен анализатор Христо Римпопов.
Според него предстоят хаотични четири години, през които Тръмп ще се опитва да действа като геополитик. „Не мисля, че разполага с познанията и експертизата за смели стъпки във външната си политика. При предстоящите преговори между Русия и Украйна ще се убедим в това", добави Римпопов.
„Притесненията, които имаше Нетаняху предвид сложните разговори с демократите, вече изчезват. Тръмп категорично е на страната на Нетаняху и като политика, и като личност. Вероятно ще се опита да доведе нещата докрай с всички рискове, които произтичат от това и с по-твърдите американски гаранции. По-скоро ще отслабне вниманието към войната в Украйна за сметка на това към действията на Израел и Тихоокеанският регион", каза Тодоров.
По думите на Римпопов както привържениците, така и критиците на Тръмп определят политиката му като непредсказуема.
„Той не е привърженик на многостранните преговори. В ЕС вижда всяка страна поотделно. Смята, че Германия е една от държавите, които трябва най-силно да се ангажират с войната в Украйна. Според мен САЩ ще изострят отношенията си с Китай. Ще се опитат да изяснят и търговските си отношения с Южна Корея", обясни Тодоров.