-
15 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6767
GBP / BGN 2.2535
CHF / BGN 2.1033
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Системата на грижовен труд в България е пред колапс – грижата се крепи на раменете на възрастни жени

19 Юни 2025 | 15:19

/КРОСС/ 19 юни 2025 г., гр. София - Сдружение „ЛевФем" проведе пресконференция и представяне на изследване „Кого го е грижа за грижовния труд: условия на труд, икономическа уязвимост и мобилизация на грижовните работнички в България".
Изследването обсъжда условията на труд и заплащане в т.нар. грижовен сектор: сферите здравеопазване, социални грижи и начално образование. Проведени са 40 дълбочинни интервюта с работнички в грижовния сектор от 17 населени места в България. Респондентките са медицински сестри, болногледачки, социални асистентки, начални учителки и др. Интервюирани са както жени, работещи в институции (болници, детски градини) и резидентни услуги, така и такива, заети в надомната грижа.
Основно заключение на изследването е, че системата на грижовен труд в България е пред колапс. Тя се крепи на работата на жени пенсионерки в преклонна възраст, но не могат да си позволят грижа и почивка. Други значими тенденции са липсата на кадри в системата, ниското заплащане и признание за грижовния труд, както и нормализацията на този труд като „женски". В България липсата на кадри се дължи до голяма степен и на миграцията. Много грижовни работнички се грижат за хора в развитите държави, но България не предлага атрактивни условия нито за българки, нито за мигранти. „Повече сме пенсионери, защото млад човек не би отишъл за 400 или 500 лв. да работи", споделя работничка в социален патронаж.
Социални протести и синдикализация в сектора не липсват, но надомните работнички и личните асистентки не са обхванати от синдикална организация. Дори в синдикализираните сфери, много от работничките се страхуват от репресии, чувстват се обезвластени. Често решенията се търсят на междуличностно и (вътре)институционално, но не на системно ниво. Споделя се сериозна нужда от информираност на обществото за трудностите на грижовния труд и специфичните умения, които той изисква. Необходими са системна промяна, достойно заплащане и признание на този тип труд. Така ще се задържат съществуващите и привлекат нови работници към този сектор и ще се повиши общото благосъстояние и на грижещи се, и на обгрижваните.
Изследването е част от проект, финансиран по програма „Фонд за икономически възможности" на Alliance for Gender Equality in Europe. Отвъд пресконференцията, изследването ще бъде представено и обсъдено на среща с работнички, представители на публичния и неправителствения сектор и синдикати, на 20 юни, 10-17:15ч в Общински културен институт „Красно село".
Цялото изследване може да бъде намерено на: https://levfem.org/kogo-go-e-grizha/
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
15 Юли 2025 | 18:05
Адмирал Ефтимов: Визитата на председателя на Военния комитет на НАТО подчертава нарастващата роля на България като важен участник в усилията за възпиране и отбрана на Алианса15 Юли 2025 | 17:34
Българският лекарски съюз защити лекарското съсловие след скандала с родилката АнтонияПОЛИТИКА