• 17 Фев 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Икономисти: Инфлацията идва основно от ръста на цените в сектор „Услуги”, особено в ресторантьорството

Икономисти: Инфлацията идва основно от ръста на цените в сектор „Услуги”, особено в ресторантьорството

/КРОСС/ Една от причините за отчетения ръст на инфлацията през януари е скокът на цените в сектор „Услуги", особено в ресторантьорството. Това коментираха икономистите Агоп Каспарян и доц. Щерьо Ножаров в ефира на предаването „Твоя ден" по NOVA NEWS

По данни на Националния статистически институт инфлацията за първия месец на годината спрямо последния на миналата е 0,6%, а на годишна база - 3,5%. Поскъпване е отчетено при личните грижи, социалната защита, ресторантите и хотелите, както и при развлеченията, спорта и културата, докато цените на облеклото и обувките, транспорта и комуникациите намаляват. 

Според Агоп Каспарян данните не са притеснителни, Той отбеляза, че става дума за предварителна, т.нар. „флаш статистика", която подлежи на корекция. По думите му ефектът от въвеждането на еврото и закръгляването на цените е бил ограничен, а инфлационният натиск идва основно от ръста на цените в сектора на услугите, особено в ресторантьорството. Той подчерта и влиянието на увеличените държавни разходи и възнагражденията върху паричната маса и инфлацията.

Доц. Щерьо Ножаров обърна внимание на различията между общата инфлация и поскъпването на малката потребителска кошница. Според него инфлацията в момента се движи основно от услугите, докато при храните поскъпването е по-слабо заради засиления контрол върху големите търговски вериги във връзка със Закона за въвеждане на еврото.

По-скоро виждаме един парадокс - общата инфлация по индекса на потребителските цени нараства с 0,6%, докато малката потребителска кошница се увеличава с 0,5%. Това не се е случвало отдавна и показва, че инфлацията в момента е движена основно от услугите", заяви той.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.