-
23 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6652
GBP / BGN 2.2373
CHF / BGN 2.0994- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Експерт: Дори с ниски доходи можем да спестяваме
06 Август 2023 | 12:40
/КРОСС/ Дори с ниски доходи, имаме възможност да спестяваме, поне 5 или 10% от дохода си. Втората част е да направим разчет на разходите си. Това каза финансовият консултант Стойне Василев в предаването „Тази неделя" по бТВ.
Непредвидените разходи се покриват именно от спестените средства в аварийния фонд.
Средствата, необходими за лятната почивка, трябва да бъдат отделяни поне половин година назад. Добре е да имаме и разчет за ежедневните разходи по време на самата почивка, препоръча финансовият консултант.
Стойне Василев даде съвети и за инвестиране на средства. Ако мислим дългосрочно, инвестирането в имот е добро решение, смята той. „Ако вземем един хоризонт от 10 години, съм почти сигурен, че имотите ще са нараснали, цените ще са се увеличили и средно на година около 5% ще са нараснали. Златото също е много популярно в последните месеци, но това е някаква спекулативна нагласа, която не бих препоръчал. Ако гледаме в дълъг хоризонт, златото расте исторически и най-вероятно в следващите 10-15 години то ще нарасне с около 7%", даде примери той.
Най-добрият вариант е да изберем да инвестираме в няколко актива.
Ако търсим ново жилище, което да закупим и да живеем в него, сега е подходящият момент, смята той. Цените на имотите може би ще спаднат след две години, но лихвите по кредитите вероятно ще се увеличат. „Тогава ще имаме ниски цени, но по-висока лихва. Банките стават по-консервативни. Сега е моментът да си купим жилище, не бих разчитал на падане на цените и спукване на балон", обясни Василев.
бТВ, „Тази неделя"