-
26 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Кристиан Вигенин: На предстоящите президентски избори БСП ще даде подкрепата си за единствения възможен кандидат - Илияна Йотова
26 Април 2026 | 15:10
/КРОСС/ Вчера Националният съвет показа, че тези резултати влияят по-скоро консолидиращо на националното ръководство. Призивите за оставка на Крум Зарков, които бяха несъстоятелни, получиха отговор - едно категорично гласуване в подкрепа на това той да продължи да води партията. Това каза евродепутатът от БСП Кристиан Вигенин в предаването „Тази неделя" по бТВ.
В анализа на изборния резултат той посочи няколко причини за загубата. „Не може в продължение на години да се занимаваме с изключвания, с включвания, с вътрешни скандали".
Той определи като ключов проблем участието във властта. „Най-големият проблем за нас беше участието в управлението с ГЕРБ, при това с категоричната ясна подкрепа на ДПС и Делян Пеевски".
По думите му партията е загубила фокуса си. „Сякаш много се фокусираме в това как да спасим БСП. Големият въпрос е защо да я спасим".
Сега за БСП предстои период на анализ и подготовка за бъдещи избори. „В месеците до тогава ще се опитаме да направим все пак по-детайлен анализ, тъй като това, което вчера обсъждахме, беше по-скоро впечатленията ни", заяви Вигенин.
Ще бъде създадена широка „политико-експертна група", която да изясни причините за резултатите.
Той коментира и финансовото състояние на партията. „Винаги е проблем, защото левицата не разчита на олигархията, на големия бизнес, за разлика от други партии. Ще трябва да се обърнем към хората, към нашите членове и симпатизанти", смята Вигенин.
На предстоящите президентски избори БСП ще даде подкрепата си за единствения възможен кандидат - Илияна Йотова.
БСП се подготвя за 1 май и традиционното събитие на Бузлуджа. „Готвим се за нашия традиционен празник на Бузлуджа, който тази година искаме да бъде нещо повече от празник", заяви Вигенин.
бТВ, „Тази неделя"