-
22 Юни 2026 |
USD / BGN 1.1456
GBP / BGN 0.8647
CHF / BGN 0.9257- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Кметът Васил Терзиев: Трудно е да говориш за Витоша без София
22 Юни 2026 | 20:01
/КРОСС/ Приветствам днешния разговор за бъдещето на Витоша. Всяка стъпка напред е добра новина. Това коментира в социалната мрежа кметът на столицата Васил Терзиев.
Позицията на правителството по ключовите теми за планината се припокрива с тази, която Столична община отстоява от две години насам - трябва нов план за управление, по-добър достъп и дългосрочна визия за развитието ѝ. Това са въпроси, по които последователно настояваме пред всяко ново правителство досега.
От самото начало развиваме #ВизияЗаВитоша по този начин - с подадена ръка, с аргументи и с настояване за ясно разпределение на отговорностите между институциите, за да се разплете най-сетне възелът на споделената безотговорност.
Правили сме го с всяко правителство. Правим го и сега. Следващата стъпка е да се подпише Меморандум между всички страни, за да има и черно на бяло съгласие кой какво трябва да свърши. И на базата на това да има и ясен времеви хоризонт.
Защото най-важните решения не могат да бъдат взети от една институция - те изискват координация, последователност и ясно разпределение на ролите.
Без София няма решение на въпросите за транспорта до планината, градската среда около нея и голяма част от ежедневните проблеми, с които се сблъскват хората. И затова нашата #ВизияЗаВитоша вече дава резултати, които се виждат и усещат реално.
Не бяхме поканени на срещата днес, но няма да търсим причините за това, защото вярваме, че когато става дума за Витоша, няма място за его и политическо противоборство. Подходът ни остава експертен, отворен и последователен.
Витоша не бива да е заложник на каквото и да е противопоставяне - тя е по-голяма от нас. Част е от идентичността на София и от живота на поколения софиянци. Била е тук много преди нас и ще остане дълго след като нашите мандати бъдат забравени.
Затова ще продължим да бъдем конструктивен партньор и да настояваме за решителни стъпки напред. За да оставим на тези след нас по-добро наследство от това, което заварихме.
Това може да стане, само ако работим заедно.