• 30 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6623
  •  GBP / BGN 2.2414
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Учен: Топенето на ледниците ще предизвика недостиг на вода, високи температури, проблем с електрозахранването

Учен: Топенето на ледниците ще предизвика недостиг на вода, високи температури, проблем с електрозахранването
Наводненията, свлачищата и срутищата ще се увеличат, каза Валентин Симеонов

/КРОСС/ Нивото на ледниците в Андите е най-ниско от последните 13 хиляди години и вече е минало критична точка, от която няма връщане назад. Големите ледници, не само в Андите, а и в Аржентина, Канада, Хиламаите, Гренландия, се топят, а някои изчезват. Това каза атмосферният учен Валентин Симеонов в ефира на предаването „Твоят ден" по NOVA NEWS.

Той подчерта, че ледниците са важни, защото те спомагат за стабилизирането на климата - отразяват голяма част от слънчевата светлина и не позволяват Земята да се затопли, обясни Симеонов.


Другата важна роля е, че те са резервоар за вода. Без тях лятното ниво на реките ще спадне рязко, което ще засегне и Дунав, обясни той. „1/3 от годишния дебит идва от Алпите, а изчезването на ледниците ще го намали. Това е важно не само за водоснабдяването, но и за енергетиката. Може да спре охлаждането на ядрената централа в Козлодуй. Това се случи миналата година във Франция с няколко централи. Те спряха поради липса на охлаждаща вода от големи реки", каза още изследователят.

„Ако ледниците продължат да се топят, глобалните температури ще се повишат още, ще има недостиг на вода. Може да се стигне до войни за вода. Увеличава се и опасността от свлачища, срутища и наводнения", обясни още Симеонов.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.