-
27 Юли 2026 |
USD / BGN 1.1377
GBP / BGN 0.8539
CHF / BGN 0.9302- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Безводие в Свищовско: Частично бедствено положение в с. Ореш, ремонтът на водопровода се бави заради съдебен спор
27 Юли 2026 | 12:16
/КРОСС/ Частично бедствено положение е обявено в община Свищов заради безводието в село Ореш. Проблемът с водоснабдяването е дългогодишен, но през летните месеци се задълбочава, като в най-високите части на селото водата често изобщо не достига до домовете.
Жителите разказват, че кризата продължава от десетилетия. По думите им авариите по водопровода са почти ежедневие, а остарялата мрежа е изградена преди повече от 50 години и никога не е била цялостно рехабилитирана.
„Проблемът не е от вчера. Преди години сме оставали и по 38 дни без вода. И до днес решение няма", казват хората. Те настояват да бъдат подменени около три километра от компрометирания довеждащ водопровод, който според тях е основната причина за честите аварии и слабия дебит.
Кметът на село Ореш Любомир Миронов посочи, че голяма част от населеното място остава без вода с дни през лятото, което създава сериозни трудности както за възрастните хора, така и за семействата с малки деца.
От община Свищов заявиха, че още през 2024 г. е започнала подготовката на инвестиционен проект за аварийна рехабилитация на водопровода. Издадено е и разрешение за строеж, но изпълнението е блокирано заради съдебно обжалване.
По думите на кмета на Свищов Генчо Генчев трасето на новия водопровод преминава под железопътната линия. След издаването на строителното разрешение то е било оспорено, а впоследствие обезсилено. В момента се очаква окончателното решение на Върховния административен съд, което може да се забави с месеци.
От своя страна представители на железопътната инфраструктура обясниха, че според тях при проекта не са спазени техническите параметри за преминаването на водопровода под жп линията, което е станало причина за обжалването.