-
02 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Симеон Гаспаров: След войната в Близкия изток НАТО може да не бъде същият
02 Април 2026 | 11:18
/КРОСС/ Има сериозна заплаха за НАТО. След войната в Близкия изток Алиансът може да не бъде същият. Това е един от основните изводи от обръщението към нацията на американския президент Доналд Тръмп, свързано с войната в Иран. Това коментира в "Денят започва" кореспондентът на БНТ в Чикаго Симеон Гаспаров.
Това го каза и Марко Рубио. Това беше казано и от генерал Кийт Келог, който заяви, че Съединените щати биха могли сравнително лесно да излязат от НАТО - процес, който отнема около година. Наистина навлизаме в голяма криза - не само икономическа и енергийна, но и политическа и военна.
Според Гаспаров посланията на Тръмп за войната в Иран са били противоречиви:
Реч, която вместо да ни даде яснота как тази война ще свърши, как ще се възстановят нещата и икономиката, и как ще се върнем към нормалния начин на живот - ни обърка още повече. Тръмп не даде яснота как ще завърши конфликтът. Да, той повтаря неща, които слушаме вече повече от месец - че краят е близо, че войната ще приключи до две-три седмици. Но сега отново се говори за удари, за „връщане в каменната ера" и т.н. Казва, че лесно може да разруши нефтените залежи, но в същото време каза, че не иска да го направи, за да може страната да се възстанови. Едно от нещата, които направиха най-силно впечатление, е обръщението му към съюзниците на САЩ - от Европа и НАТО. Той намеква, че след като е „сложил картофите в огъня", те трябва да ги извадят и да отворят протока, който е силно миниран и представлява сериозна заплаха за корабоплаването.