• 25 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.2757
  •  CHF / BGN 2.0011
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Учени с обяснение за асимптоматичния ход на коронавируса

Учени с обяснение за асимптоматичния ход на коронавируса

/КРОСС/ Учени от Китай и САЩ стигнаха до заключението, че при редица пациенти с коронавирусна инфекция заболяването може да протича безсимптомно. Те свързват това не с добър имунитет, а с толерантността на организма към COVID. В този случай човек, който е преносител и не знае за това, излага на риск други хора.
Учени с обяснение за асимптоматичния ход на коронавируса

Специалисти от Колежа по белодробна медицина и интензивно лечение на Китайската обща болница в Пекин споделиха за трима пациенти при които PCR тестовете потвърждават наличието на коронавирус. Интересно е, че всички те принадлежат към няколко рискови групи наведнъж - на възраст са от 50 до 60 години, имат съпътстващи заболявания, включително хипертония и диабет, като и двете са добре установен рисков фактор за тежестта на заболяването и смъртта поради COVID - 19.

Въпреки тези основни заболявания, пациентите са имали минимални или никакви симптоми, но наличието на вируса е продължило дълги периоди от време. Предполагаме, че поради високата си поносимост към вируса, тези пациенти са развили ограничен антивирусен и противовъзпалителен отговор, който е довел до минимални или никакви симптоми. В същото време ограниченият антивирусен и противовъзпалителен отговор на гостоприемника позволява на вируса да се задържи за дълги периоди от време, обясниха учените.

Учени от САЩ стигнаха до същия извод. Те сравняват толерантността коронавируса с други заболявания и отбелязват, че някои хора дори не знаят, че са заразени, според статия в Scientific American.

Според директора на Института по биомедицински системи и биотехнологии към Петербургският политехнически университет (СПбПУ) Андрей Васин, първоначално феноменът на толерантност е открит в растенията. Той обяснява, че човешкото тяло също се опитва да неутрализира последиците от среща с патоген възможно най-бързо. За да направи това, то бързо и ефективно се отървава от болестта, така че да няма време да стартира патологични процеси, или се опитва да намали щетите или промените, причинени от инфекцията.

Във втория случай се говори за формирането на толерантност към болестта. При определени условия тези две стратегии могат да влязат в конфликт помежду си. Например имунният отговор, когато се опитвате да се отървете от патоген причинява повече вреда на тялото, отколкото самия патоген. От друга страна, противовъзпалителните реакции, насочени към появата на толерантност към инфекция, могат да доведат до потискане на имунната система и неспособност на организма да се противопостави на инфекцията, добави специалистът.

Учените смятат, че в случая на COVID-19 резултатът от заболяването се определя не от самия вирус, а по-скоро от организма на заразените.

е - Здраве и култура

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.