• 17 Юли 2025 | 23:32:39
  •  USD / BGN 1.6891
  •  GBP / BGN 2.2626
  •  CHF / BGN 2.0979
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Министър Вълчев даде старт на изграждането на 4 нови физкултурни салона в училища в община Казанлък

Министър Вълчев даде старт на изграждането на 4 нови физкултурни салона в училища в община Казанлък

/КРОСС/ Спортът и двигателната активност подобряват не само здравето, но и образователните резултати на учениците. Децата, които спортуват и учат, се справят по-добре в живота от тези, които само учат. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на церемония, с която се дава символичен старт за изграждането на четири нови физкултурни салона в училища в Казанлък. Инвестицията се реализира по програмата на МОН за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2024 - 2027 г.

С мярката ще бъдат изградени нови и модерни салони в основните училища "Антон Страшимиров", "Св. Паисий Хилендарски" в село Хаджидимитрово и "Христо Ботев" в село Енина, както и в ОУ „Мати Болгария", които бяха домакин на събитието. „По този начин всички четири училища, в които нямаше салони, ще бъдат създадени такива и Казанлък няма да има училище без физкултурен салон", изтъкна министърът и поздрави местната управа за отличните резултати. По програмата на МОН ще бъде извършен и цялостен ремонт на спорната площадка в ОУ "Георги Кирков". Общата инвестиция по тези проекти в общината ще надхвърли 6 млн. лева. „Активното спортуване е една от най-важните дейности, които трябва да правят децата в училище," добави министърът.

Кметът на Общината Галина Стоянова благодари на министър Вълчев за доброто сътрудничество за съвместните дейности. На събитието присъства и народният представител Илияна Жекова.

При посещението си в Казанлък министърът връчи и дипломите за висше образование на абсолвенти от специалност „Технологии на машиностроенето" от Техническия колеж в Казанлък - учебна база на ТУ-София. Вълчев поздрави младите специалисти с избора на техническо образование, което по думите му е изключително важно за социално-икономическото развитие на страната. „Поздравления за общината, както и за работодателите, които не само инвестират в подготовката на бъдещите кадри и развиват местната индустрия, но и подкрепят колежа", добави той. От своя страна кметът на Казанлък благодари на министър Вълчев, който в предишния си мандат се ангажира лично с разкриването на филиала на учебното заведение. По време на церемонията тя подчерта, че всички завършващи успешно се реализират в предприятията в региона. На събитието присъства и ректорът на Техническия университет в София проф. д-р Георги Венков.

По-рано през деня министър Вълчев участва и във форум за изкуствения интелект в Тракийския университет в Стара Загора. Според министъра изкуственият интелект може да бъде успешно използван в системата поне под три различни форми - с обучения, които да подготвят учениците и учителите за правилното му използване, но и като инструмент за по-ефективно учене и преподаване. Третата възможност е за предоставяне на персонализирано обучение, което да отговаря на индивидуалните потребности, интересите и силните страни на всеки ученик и студент.

„Образователните системи се променят, за да отговорят на дигиталната трансформация и изкуствения интелект. Вместо да предоставят знания и фактология, те насочват усилията си за повишаване на компетентностите и мотивацията на учениците, за подобряването на учителската работа и промяна на методите на преподаване", отбеляза министър Вълчев. По думите му най-същественият въпрос пред съвременното образование е как да подготвим децата и студентите за бъдеще, в което технологиите ще трансформират обществените системи в дълбочина. „Това изисква преосмисляне на подходите - от тясна специализация към изграждане на по-широка основа от знания и умения, които развиват адаптивност и критическо мислене", изтъкна Вълчев. На фокус трябва да бъдат поставени както хуманитарните, така и задълбочените математически и природонаучни компетентности, които са основа за разбиране и създаване на алгоритми.

Модератор на форума беше Първан Симеонов, а участие взеха ректорът проф. д-р Добри Ярков, председателят на Национален браншов синдикат „Висше образование и наука"  към КНСБ проф. Лиляна Вълчева и др.


ПРЕСЦЕНТЪР НА МОН

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.