-
17 Авг 2026 |
USD / BGN 1.1567
GBP / BGN 0.8545
CHF / BGN 0.9390- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Проф. Даниел Вълчев: Купеният вот е безобразие, което не бива да се допуска
10 Ноември 2024 | 13:00
/КРОСС/ Ще има ритуални танци един-два пъти на първото заседание и след тях г-жа Назарян ще бъде избрана за председател на парламента. Това просто ще даде знак какви мнозинства са възможни в този парламент. Това каза проф. Даниел Вълчев в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Изборните резултати според него са безинтересни. Изборите никога не са напълно честни, но този път вероятно са били още по-неприемливи, отколкото всеки друг път. „Но ние като общество и институциите основно не искаме или нямаме сили да се справим с този въпрос. Резултатът вероятно е такъв, какъвто го виждаме в огромната си част. Аз не смятам, че технологичният вот - купен или подобен, може да е от такова естество, че да предопредели кой да спечели изборите. Но че това е едно безобразие и то не бива да се допуска, мисля, че няма съмнение", коментира проф. Вълчев.
Той припомни, че и през 90-те години е имало голямо противопоставяне в българското общество, но тогава то е било различно. „Тогава спорът или различията бяха относно това колко бърза и колко дълбока да бъде промяната. Едните казваха класическо пазарно стопанство и многопартийна система, а другите казваха - „Да де, ама дай да видим дали първо не можем нещо като социализъм с човешко лице, малко по-бавно". Сега разломите в българското общество идват от едно глобално противопоставяне между активисткия либерален глобализъм, чиито говорители и у нас са много активни, и от друга страна - инстинктивния консерватизъм на отделните национални общества", коментира Даниел Вълчев.
БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"