• 01 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8248
  •  GBP / BGN 2.2881
  •  CHF / BGN 1.9984
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 17°C

Оставаме си вкъщи: колко важно е качеството на въздуха у дома

Оставаме си вкъщи: колко важно е качеството на въздуха у дома

Средно прекарваме между 85 и 90% от времето си в затворено пространство. А за тези от нас, които работят от вкъщи този процент в момента е още по-висок. Затова в идните седмици ще е особено важно въздухът у дома да е чист. Не случайно, повечето съвети за профилактика на вируси подчертават значението на редовното и обстойно проветрение. От друга страна, външният въздух също е силно замърсен, което води до допълнителни рискове. Ето защо съвременните климатици и пречистватели идват на помощ.

/КРОСС/Средно европейските граждани прекарват 85-90% от времето си на закрито - у дома, в училище, на работното си място или дори в свободното си време - и тази пропорция е станала още по-висока при сегашната епидемиологична ситуация. Тъй като вирусите се разпространяват бързо на закрито, си струва да помислим какво можем да направим, за да поддържаме въздуха в дома си чист.

Въздухът у дома може да е два пъти по-мръсен от този навън
На пръв поглед това може да звучи изненадващо, но някои вредни замърсители на въздуха могат да присъстват в по-висока концентрация на закрито, отколкото на открито, което означава, че въздухът в градска улица със среден трафик може да бъде дори по-чист от въздуха, вдишван в хола ни. В допълнение към повечето замърсители на открито, които влизат в домовете ни, вредните химикали, излъчвани при пушене, готвене, използване на свещи или тамян, почистващи агенти, строителни материали, мебели, домашен текстил, компютри, акари и прахови акари, влошават качеството на въздуха, а също и бактериите и вируси. Поради тези фактори Съвместният изследователски център на ЕС (JRC) установи, че въздухът в закрити помещения може да бъде до два пъти по-замърсен от външния.

Рискови групи
Според Европейската агенция по околната среда, лошото качество на въздуха в закрити помещения може да бъде особено вредно за рискови групи като деца, възрастни хора или такива със сърдечно-съдови и хронични респираторни заболявания като астмата. Според данни, публикувани от Европейската фондация за белите дробове (ELF), замърсяването на въздуха в затворени помещения е осмият най-важен рисков фактор за развитието на болести.

Кога и как проветряваме е от значение
Респираторните вируси се разпространяват бързо на закрито чрез кашлица, кихане или в някои случаи дори само с издишване. В по-малки пространства, като средностатистически апартамент, въздухът се замърсява бързо, така че си струва да се проветрява, колкото е възможно по-често и старателно. Ако времето навън го позволява, е добре прозорецът да е отворен на места, където няколко души са в едно и също въздушно пространство. Въпреки това, външният въздух също е доста замърсен. Отоплителният сезон все още не е приключил напълно, а трафикът на превозните средства не е спаднал навсякъде до толкова, че да говорим за чист въздух. В допълнение към неблагоприятното въздействие на замърсения въздух върху здравето и устойчивостта, патогените могат да се придържат към повърхността на малки частици от въздуха от нагряване, трафик и други източници. Следователно, за да може вентилацията наистина да подобри качеството на въздуха в дома, освен правилния избор на времето за вентилация, може да е необходима и помощта на съвременните пречистватели на въздух и климатици.

Ето как да подобрим въздуха у дома
Неслучайно Европейската белодробна фондация препоръчва използването на пречистватели за подобряване на качеството на въздуха в помещението, в допълнение към качествено проветрение, използването на по-малко замърсяващи нагреватели и смяната на печките печките на дърва. Проветряването е трудно през алергичния и отоплителния сезон, но пречиствателите могат значително да подобрят ефективността му, тъй като премахват фините, малки прахови частици и цветен прашец от въздуха, а някои устройства, като пречиствателите за въздух LG PuriCare ™, ви помагат дори се отървете от вредните газове в домашната среда (напр. формалдехид, отделен от домашното оборудване).
Подобна функция може да изпълнява климатик, оборудван с антибактериален филтър, който също премахва прашеца и силно алергенните прахови акари от въздуха в помещението. Добре е за здравето ни да изберем климатик, оборудван с плазмен йонизатор, тъй като йони, излъчвани от устройството, се свързват с вредните частици, като по този начин ги неутрализират с висока ефективност и същевременно елиминират неприятните миризми.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.