-
05 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6765
GBP / BGN 2.2365
CHF / BGN 2.0940- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Путин се срещна с Ердоган и похвали Турция за усилията за връщането на мира в Украйна
01 Септември 2025 | 14:39
/КРОСС/ Преговорите в Истанбул са довели до известен напредък
Руският президент Владимир Путин похвали посредническите опити на Турция за войната в Украйна по време на среща с турския си колега Реджеп Ердоган в Китай.
„Уверен съм, че специалната роля на Турция в тези въпроси ще продължи да бъде търсена", заяви руският президент по време на разговорите с Ердоган в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).
"Трите кръга преки преговори с Украйна в Истанбул са довели до известен напредък в хуманитарната област", добави Путин, цитиран от АФП.
Преговорите не успяха да постигнат пробив по отношение на руската инвазия и доведоха само до обмен на затворници и тела на войници.
Воюващите страни имат коренно различни позиции, а Украйна обвини Русия, че е изпратила на преговорите в Истанбул нископоставени служители без реална власт за вземане на решения.
Русия призова Украйна да отстъпи ефективно четири региона, които Москва твърди, че е анексирала - искане, което Киев определи като неприемливо.
Американският президент Доналд Тръмп призова за среща между Путин и украинския президент Володимир Зеленски, но Москва заяви, че е твърде рано да се направи това, преди да бъдат решени ключови въпроси.
Източник: БГНЕС