-
25 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6637
GBP / BGN 2.2546
CHF / BGN 2.0938
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Путин предложи преки преговори с Украйна на 15 май в Истанбул

11 Май 2025 | 08:20

/КРОСС/ Руският президент Владимир Путин предложи преки преговори за мир с Украйна на 15 май в Истанбул, предаде Ройтерс. Той уточни, че ще разговаря с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
"Русия неведнъж поде инициативи за прекратяване на огъня в Украйна, но Киев го нарушаваше", заяви на среднощна пресконференция в Кремъл руският президент Владимир Путин, цитиран от Ройтерс.
"Никога не сме отказвали диалог с Украйна - предлагаме преговорите с Киев да бъдат подновени в четвъртък в Истанбул", каза президентът на Русия.
Според Путин целта на тези преговори би трябвало да бъде постигането на устойчив мир и елиминирането на първопричините за войната. Тя започна с руската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г. С изпращането на хиляди военнослужещи на украинска територия руският президент предизвика най-големия конфликт между Русия и Запада от Кубинската криза през 1962 г., отбелязва Ройтерс.
Руският държавен глава заяви, че целта е "възстановяването на дългосрочния, траен мир".
"Не Русия провали преговорите през 2022 г., а Киев. Въпреки това ние предлагаме Киев да възобнови преките преговори, без никакви предварителни условия", допълни Путин, който говори пред журналисти в Малахитовото фоайе на Големия кремълски дворец.
Решението сега е на властите в Украйна, акцентира руският президент.
"Нашето предложение - както те биха казали - е на масата. Решението сега е на властите в Украйна и на техните покровители, които, както изглежда, са ръководени от свои лични политически амбиции, а не от интересите на своите нации", отбеляза президентът на Русия.
"Не бива да изключваме реално прекратяване на огъня като резултат от едни такива преговори. Искаме сериозни разговори", обърна внимание той.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
24 Юли 2025 | 21:49
Българският Червен кръст получи вода за попълване на бедствения си резерв, като част от водата ще се раздава по време на горещите дни24 Юли 2025 | 19:48
Веолия получи “зелена светлина” от Столична община за изграждане на 2 малки ВЕЦ-а24 Юли 2025 | 18:32
25 деца казаха "Не" на агресията чрез футболен мач в инициатива на МКБППМН - Стара Загора24 Юли 2025 | 18:17
На 26 юли и 27 юли в следобедните часове ще се ограничава движението на камионите над 20 тона по определени участъци в 8 области. Очакват се високи температуриПОЛИТИКА