• 08 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8167
  •  GBP / BGN 2.2794
  •  CHF / BGN 2.0019
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 21°C

Румен Радев: Трябва да се борим за управление, което изключва близостта между изпълнителната власт и едрия бизнес

Румен Радев: Трябва да се борим за управление, което изключва близостта между изпълнителната власт и едрия бизнес

/КРОСС/ Кризата засили фокуса върху управленските приоритети и ценности. Парите не могат да достигнат до най-засегнатите и най-слабите, които и преди не са били във фокуса на властта, заяви президентът

"България се нуждае от нов стил на управление, който изключва интимната близост между изпълнителната власт и едрия бизнес, каквато наблюдаваме в момента. У нас има бизнес, който дебелее от крупни обществени поръчки, а напоследък даже няма и обществени поръчки", заяви президентът  Румен Радев в заключителното си изказване на дискусията „Социални и икономически измерения на кризата COVID-19. Европейският опит и България“.

Тя се проведе под егидата на държавния глава с участието на изтъкнати експерти -  икономисти, социолози, юристи, синдикалисти и работодатели. Във форума участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

„Трябва ни такъв тип управление, който да не допуска еднолично харчене на колосален финансов ресурс, без санкция на парламента“, подчерта президентът и открои като пример изкуствения излишък в държавния бюджет, който се насочва от Министерския съвет там, където е угодно. Нужно е управление с ясни приоритети: благоденствието на българите и на отделния човек, просперитет на държавата, прозрачност, отчетност и отговорност, заяви Румен Радев. Президентът добави, че първата предпоставка да се случи всичко това е всички като общество да намалим прага на чувствителност към своеволията на властта.

"Солидарността не трябва да е само по време на криза", посочи Румен Радев и допълни, че без реформа в данъчната политика средствата за социалната и образователната сфера няма да бъдат достатъчни.

Според държавния глава гражданите трябва да си поставят по-висока цел не връщане към положението отпреди кризата, а по-висок темп на икономическо развитие и по-висок стандарт на живот.

„Кризата засили фокуса върху управленските приоритети и ценности. Бяха представени редица констатации защо има финансови средства и то в големи размери, но те не стигат до хората. Това е заложено преди кризата. Трябва изпълнителната власт в България да постигне баланс на приоритетите между инвестициите в инфраструктура, в крупни проекти и човешкия капитал“, подчерта още Румен Радев. По думите на президента от ключово значение е защо средствата не достигнат именно до най-засегнатите, най-слабите, пенсионерите, които и преди не са били във фокуса на управлението.

Според държавния глава все още няма баланс между здравни, социални и икономически мерки, но на фона на строгите ограничения, беше отправен  призив за останалите мерки да се почака, „за да не се счупи бюджета на държавата“.

„Има хора, които не могат да чакат, защото те нямат никакви резерви. Това забавяне в началото намира отражение сега и трябва да се побърза“, посочи държавният глава и отново подчерта, че ако социалните, икономически и здравни аспекти на кризата не бъдат овладени, тя може да прерасне в политическа криза.

„Предполагам на всички ни омръзна вече и се примирихме като че ли да сме на последното място в Европа, но не заслужаваме да сме там. Тази криза доказа, че ние заслужаваме много по-добър живот. Когато обществото се обедини около обща цел, има солидарност и  единство, ние показахме, че можем. Сега е време да използваме капитала от тази криза и трябва да се използва за решителни реформи, отлагани от много време“, призова Румен Радев.

Държавният глава призова да не се прибягва до „сладките оправдания как „сме били в небивал растеж, но виждате ли, дойде тази криза и оттук нататък да се оправдаваме още сигурно няколко мандата“. България се нуждае от много по-добри условия за инвестиции, особено за българския  бизнес, както и за предсказуема и ясна нормативна база и намаляване на административната тежест.

Президентът открои бързото въвеждане в кризата на електронното дистационно обучение и попита защо и кой има интерес при толкова инвестиции в електронно управление, в България да няма електронно управление? „Има ли интерес някой, който не иска да има прозрачност, отчетност и отговорност? Защото ако имаше електронно управление, много от проблемите ние сега изобщо нямаше да дискутираме“, посочи държавният глава.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Много точно казано.

16.05.2020 19:50:21

Анонимен

А какво направи президнтът по този въпрос. Ами нищо, като по всички други въпроси.

16.05.2020 06:47:09

Интервюто на М.Бенатова и действителната му цел

Мнозинството сънародници днес хвалят журналистката Миролюба Бенатова за това как е направила за смях ген.Мутафчийски в своето интервю.Коя всъщност е тя? Още по времето, когато работеше в „168 часа“, а Той бе главен секретар на МВР, репортерката попадна в най-близкото журналистическо обкръжение около Борисов. Неслучайно напористата Миролюба, която бе сред новоизгрелите имена в професията, бе сред най-добре информираните за крими делата в онези години. Нейни колеги разказват, че Борисов често звънял на репортерката дори късно нощем, което двамата определят като „нормални отношения между репортерка и главен секретар на МВР“. За специалното внимание на Бойко към Миролюба разбира и тогавашната му приятелка Бориславова, но доколко близки са Борисов и Бенатова си знаят само те, Цветелина и вероятно още някои… Доскоро тя продължаваше да взема най-знаковите интервюта от премиера, като често насочваше микрофона към него в собствения му дом.Той пък очевидно не се притесняваше да говори пред нея за най-интимните си тайни. Двамата са запазили повече от приятелски отношения до днес, според инсаидери. Всичко това предполага едно по-различно третиране на нейното интервю с ген. Мутафчийски, което може да се възприема и като театрален етюд под егидата на кукловодите за да спасят премиера от надигащата се вълна срещу него във връзка с безобразията Му, свързани с диктатурата и ненужното коронавирусно извънредно положение и последвалите „мерки“, опитвайки се да прехвърлят вината и отговорността за случващото се върху шефа на НОЩ, с което той най-вероятно се е съгласил в името на оцеляването си и обещание за още по-висока държавна служба. Изобщо, който подценява шайката и тези, които направляват действията й отвън и отвътре, горчиво се заблуждава. Доказателстото е вече десетгодишното й управление върху територията…

16.05.2020 02:18:29

Какво предстои:

Влади е пътник, да се готвят или Чичото или Ментата. При участие на крупието, което подкрепя изцяло законодателството на ГЕРБ турците официално ще влязат във властта заедно с още няколко поста под формата на национално отговорно правителство за спасение на РБ. Така вероятно са се разбрали Ердоган и васалите му Доган и ББ под претекста да няма многохилядна емигранска вълна към нас, т.е. територията де факто отново ще премине към Османската империя. Така освен милионите си сънародници в Западна Европа Анкара ще има още по-силно присъствие в ЕС и ще придвижи външните си натовски граници с 500 км. по посока Сърбия и останалите страни от ислямската балканска дъга - Македония, Косово, Албания, Босна и Херцеговина. Интересното е как официално ще реагират големите играчи на това с изключение на диктуващия в НАТО, при положение, че се занимават основно с вътрешното си оцеляване при коронакризата.Четете в тази връзка написаното от Давутоглу в книгата му Стратегическа дълбочина, определяща днешната турска национална доктрина: Турция неизбежно ще се отвори към околния свят, започвайки от най-близката си зона, и затова страната трябва да предефинира ролята на близките зони като компоненти на стратегическата си дълбочина и обстойно да преразгледа геополитическите, геоикономическите и геокултурните измерения на тази дълбочина като параметри на външната политика.Модерността беше продукт на европоцентричен исторически процес. Новата ситуация обаче съдържа фактори, които неизбежно ще включат отново в хода на историята натрупания потенциал на цялото човечество и на първо място на народите от Азия. В този процес начело ще излязат обществата, съумели да поставят историческото си наследство в основата на ефективни инициативи, Турция е изправена пред отговорността да обедини в ново и съдържателно единство историческата и стратегическата си дълбочина и да материализира това единство в географската си дълбочина .... Както се казваше в един филм - информация за размисъл...

15.05.2020 19:10:17

Анонимен

Браво на Президента!

15.05.2020 17:52:15

Ситуацията към днешна дата:

На улицата протести. Ментата шеф на комисия за контрол на финансирането за засегнатите от извънредното положение. Филчев и Мръчков съветници на Гешев. Арести и обвинения на неудобни от модела #Кой. Шефът на Специализираната прокуратура се оттегля по неясни причини. Финансовия министър - съучастник в далавера за 700 милиона с Васил Божков. Премиерът собственик на търговско дружество Левски. Неизяснени полети на отряд 28 до Дубай.Няма ги едни милиарди. ББР от държавна вече е на определени олигарси. Фалшиви доклади към ЕК за финансова помощ. Откраднати стотици милиони от китайско карго. И много други от този род.

15.05.2020 17:33:09

Анонимен

Ало Васко

15.05.2020 17:14:56

Анонимен

Ало Влади

15.05.2020 17:14:31

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.