-
01 Юни 2026 |
USD / BGN 1.1644
GBP / BGN 0.8672
CHF / BGN 0.9111- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Младежкият театър навърши 70
26 Януари 2015 | 10:01
/КРОСС/Младежкият театър отпразнува своя 70-годишен юбилей. На 25 януари 1945 г. е първата премиера на тогавашния Народен театър за младежта - „Котаракът в чизми" - постановка П. К. Стойчев.
Старото кино „Балкан" се явява първият дом на театъра. Поради пожар през 80-те, Младежкият театър напуска познатата сграда на бул. „Дондуков", да се върне в нея едва през 2006 г. Тогава театърът приема и името на един от своите доайени - актьорът Николай Бинев.
През 2014 година театърът отбелязва 80-годишнината насвоя патрон - незабравимия Николай Бинев.
За тези седемдесет години в театъра поставят едни от най-важните имена в българския театър - Вили Цанков, проф. Гриша Островски, проф. Николай Люцканов, Младен Киселов, проф. Крикор Азараян и мн. др.
Театърът отвори програма RE. Знакови заглавия от историята му ще бъдат поставени отново на негова сцена. Такива ще бъдат „Кухнята" на Арнолд Уескър, с която ще се заеме Владимир Люцканов. „Кухнята" е едно от най-запомнящите се представления на театъра от 70-те години, поставено от неговия баща Николай Люцканов. Друго такова заглавие е „Еквус" от Питър Шафър, за него се водят преговори за режисьор. Забележителната за времето си постановка на Гриша Островски с младия тогава Никола Стефанов в главната роля, още се помни от зрителите.
В рамките на честванията двама любими актьори от трупата на театъра -Малин Кръстев и Стефан Мавродиев, ще режисират свои спектакли. Малин Кръстев ще постави авторския си драматургичен текст „Семеен албум", а доайeнът на трупата - неостаряващият Мавро - ще се потопи отново в чеховата драматургия. Този път той е избрал „Иванов".
Традиционно театърът дава шанс на млади режисьори да работят с трупата и да покажат своите способности. Абсолвентката от НАТФИЗ Анастасия Събева, чийто спектакъл „Женска управия" става част от репертоара на театъра, ще посегне и към култовия текст на Лакло „Опасни връзки".
Театърът проявява интерес и към работата на младия Васил Дуев, режисирал успешно „Самотни персонажи" и „Военновременни видения", на когото е предложил да реализира вариант на „Пилето" на Уилям Уортън.
Изненада е един амбициозен проект на Марий Росен по текстове на Чехов/Кафка/Хесе, който режисьорът ще работи в тандем със сценографката Петя Бoюкова.
Обсъждат се и други проекти с интересни предложения от нови, непоставяни заглавия на съвременната европейска драматургия.
В рамките на юбилейната 2015-та година ще бъдат издадени алманах и албум с плакати и снимки от историята на театъра
Какво може да гледате до края на месеца на сцената на театъра:
26 януари, понеделник
19:00 Голяма зала - Господин Балкански
27 януари, вторник
19:00 Голяма зала - Летище
19:00 Камерна зала - Стъклената менажерия
28 януари, сряда
19:00 Голяма зала - Господин Балкански
29 януари, четвъртък
19:00 Голяма зала - Някои го предпочитат...
19:00 Камерна зала - Вятърът в тополите
30 януари, петък
19:00 Голяма зала - Кривите огледала
19:00 Камерна зала - ЛА
31 януари, събота
11:00 Голяма зала - Момо
19:00 Камерна зала 19:00 Камерна зала - Импровизирай това!