-
16 Юли 2025 | 05:06:22
USD / BGN 1.6767
GBP / BGN 2.2535
CHF / BGN 2.1033
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Над 200 труса на Санторини

04 Февруари 2025 | 10:06

/КРОСС/ И през изминалата нощ има голяма активизация на земетресенията в Гърция. Тази сутрин стана поредният трус с магнитуд над 4. Такива земетресения сме регистрирали около 15 в района на Санторини. Това каза в BTV „Тази сутрин" проф. д-р Емил Ботев от департамента "Сеизмология и сеизмично инженерство" към БАН.
Общият брой на всички трусове до момента е над 480, а по думите на проф. Ботев скоро ще надхвърлят 600. Най-силното е било вчера с магнитуд 5,1.
Сегашната активност представлява развитието на един рой земетресения. Това не е класиката, която е характерна за континенталните земетресения. Тук имаме множество трусове с приблизително еднакъв магнитуд, обясни сеизмологът. По думите му няма опасност за територията на България - не се наблюдава сеизмична активност у нас.
Няма пряка връзка с тези земетресения, каза проф. д-р Емил Ботев. По думите му няма и опасност и от цунами в района на Санторини.
Към момента няма информация и постъпили данни за пострадали българи в засегнатите от земетресения зони в Гърция, обяви вчера външният министър Георг Георгиев.
Българското Министерство на външните работи е в постоянен контакт с българските граждани в засегнатите райони.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
15 Юли 2025 | 18:05
Адмирал Ефтимов: Визитата на председателя на Военния комитет на НАТО подчертава нарастващата роля на България като важен участник в усилията за възпиране и отбрана на Алианса15 Юли 2025 | 17:34
Българският лекарски съюз защити лекарското съсловие след скандала с родилката АнтонияПОЛИТИКА