• 28 Март 2024 |
  •  USD / BGN 1.8091
  •  GBP / BGN 2.2873
  •  CHF / BGN 2.0027
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

НАСА ще тества ракета за защита на Земята от опасни астероиди

НАСА ще тества ракета за защита на Земята от опасни астероиди

/КРОСС/ Националната администрация по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) за първи път ще тества защита на Земята от потенциално опасни астероиди.

Според "Вашингтон пост", американската космическа агенция планира да изстреля ракета със специална сонда към един от тези обекти през ноември, която ще трябва да се сблъска с астероид и да промени орбитата му.

Ракетата-носител на Falcon 9 на SpaceX с тест за пренасочване на двоен астероид (Double Asteroid Redirection Test) от базата на космическите сили Вандерберг в Калифорния е насрочена за 24 ноември в 01:20 ч. източно крайбрежно американско време.

Устройството DART ще трябва да се отдели от ракетата и да достигне двойния астероид Дидим-Диморф през есента на 2022 г.

Очаква се сондата да се сблъска с по-малкия от тях - Диморф - със скорост около 25 000 км в час. В резултат на това орбитата на Диморф, която се върти около по големия-големия Дидим, ще трябва да се отклони "с част от процент". Учените очакват, че това ще бъде достатъчно, за да могат да завиксират отклонението с телескопи от Земята.

Двойният астероид Дидим-Диморф обикаля около Слънцето и в момента не представлява заплаха за нашата планета, въпреки че периодично се приближава до Земята. Целта на експеримента е да се разработи техника, с помощта на която в бъдеще, в случай на поява на наистина опасни за планетата астероиди, специалистите биха могли да променят траекторията на тяхното движение.

През 2016 г. НАСА създаде Службата за координация на мерките за защита на Земята от астероиди. Като част от тази програма се извършва търсене на астероиди и комети, които биха могли да застрашат Земята в околоземното пространство в рамките на 48 милиона км от Земята, събират се данни за техния размер, орбити и химичен състав, както и анализ на възможните последици от падането им на Земята.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.