• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Има ли втора Луна около Земята

Има ли втора Луна около Земята

/КРОСС/ Астрономи откриха нова квазилуна на Земята - космическо тяло, което обикаля около нея, но гравитационно е свързано със Слънцето, съобщи „Дейли мейл".

Космическият обект, наречен 2023 FW13, е открит от експерти с помощта на телескопа Pan-STARRS на върха на вулкана Халеакала на хавайския о-в Мауи и е един от малкото известни квазилуни.

Експертите смятат, че древният космически спътник е бил в близост до Земята от 100 г. пр. н. е. и ще продължи да обикаля около нашата планета поне още 1500 години, до 3700 г.

Нито 2023 FW13, нито подобна квази-луна, наречена 469219 Камо'оалева, се смята, представляват опасност за хората на Земята.

Предлагани са няколко кандидати за втора луна на Земята, но засега никой от тях не е потвърден.

Квазилуната е подкатегория на близки до Земята астероиди, които обикалят Слънцето, но остават до планетата ни. Те се движат по елиптична орбита около Слънцето, която прилича много на земната. Изглеждат сякаш са на орбита около Земята, но гравитационно са свързани със Слънцето.

2023 FW13 е наблюдавана за първи път на 28 март тази година с телескопа Pan-STARRS, след което съществуването u е потвърдено и с други телескопи. Тя е вписана от Центъра за малки планети към Международния астрономически съюз. Макар и размерът u да не е потвърден, специалистът по астероиди Ричард Бинзел го изчислява на около 10 - 15 м в диаметър.

Това е нищожно в сравнение с размера на Луната, чийто диаметър е 3476 км, макар и Луната да е класифицирана като такава заради орбиталните u халрактеристики, а не заради размера. 2023 FW13 обикаля Слънцето за 365,42 дни, колкото и Земята.

Макар и орбитата u да е около Земята, тя е толкова удължена, че стига до средата на пътя до Марс и до средата на разстоянието до Венера.

Земята има няколко известни космически спътници, много от които са квазисателити, въпреки че, както показва 2023 FW13, вероятно има още много други, които трябва да бъдат открити.

Квазисателитите обикновено следват „стабилен" път около Земята повече от няколко десетилетия, преди в крайна сметка да напуснат орбитата на планетата.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.