• 25 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.2757
  •  CHF / BGN 2.0011
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 9°C

Ако искаме диверсификация на газ, трябва да се вълнуваме какво става в Либия

Ако искаме диверсификация на газ, трябва да се вълнуваме какво става в Либия

/КРОСС/ При достатъчно силно желание на външните играчи либийският конфликт може да бъде решен. Виждам възможност за Европа да бъде медиатор в това решение, но първо Европейският съюз (ЕС) трябва да има обща позиция. А в България, ако искаме диверсификация на газ, трябва да се вълнуваме какво става в Либия, коментира Едуард Маринов, икономист, преподавател в НБУ, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

Eвропейските и световни икономически интереси в Африка в контекста на либийската криза

"В момента в либийския конфликт има много външни участници - руски и турски наемници, признатото от ООН правителство и опълчението, от друга страна, са подкрепяни от различни големи глобални играчи".

Според икономиста положителният ефект на конференцията в Берлин за Либия е, че въпреки рехавите формулировки големите играчи се съгласиха да спрат да продават оръжие. "Конфликтът в Либия е доходоносен за контрабандисти на оръжие и за петролни спекуланти. Страната е богата на нефт и газ. Към това се наслагват течащите проучвания на нови находища", допълни преподавателят в НБУ.

"Не само Китай, но и Индия вече навлизат сериозно в Африка. Най-голям потенциал в Африка има населението. В последните 7-8 г. най-малко половината от десетте най-развиващи се икономики са африкански".

"В момента съвсем малко под 30% от населението под 15 г. в света живее в Африка. Затова е важно кой сега ще създаде трайни връзки. Най-силните икономики на Африка са Република Южна Африка, Египет и Нигерия", твърди гостът.

"Най-добрата стратегия за риск, свързана със сигурността в Африка, е от типа на плана "Маршал", но Европа закъсня със своя стратегия за Африка. Китай го прави вече от 15 години и за разлика от ЕС, не поставя условия за инвестициите си".

Едуард Маринов отбеляза, че Китай инвестира успешно в Африка чрез големи частни компании, които имат държавно участие с цел създаване на трайни търговски връзки. "Строят инфраструктура. Почти безлихвено отпускат кредитиране за строене на болници, язовири, пътища на места", поясни той.

"Според проучване тип Евробараметър от миналата година 53% от гражданите на подсахарските държави имат положително отношение към китайските инвестиции".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.