• 02 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 17°C

Правосъдните реформи на Западните Балкани ще са ключова тема на Българското европредседателство

Правосъдните реформи на Западните Балкани ще са ключова тема на Българското европредседателство

/КРОСС/ Като успешна беше определена срещата между Западните Балкани и ЕС на ниво министри на правосъдието. Тя се проведе в София под патронажа на Естонското председателство на Съвета на европейския съюз. На срещата бяха естонският правосъден министър Урмас Рейнслау , българският правосъден министър- Цецка Цачева, австрийският вицеканцлер и министър на правосъдието Волфганг Брандщетер и Вера Йоурова - еврокомисар по правосъдие.

След срещата пресконференция дадоха Вера Йоурова и министрите Урмас Рейнслау и Цецка Цачева.
„Това беше една успешна приятелска среща между стратегически партньори и бе прелюдия към качествено българско председателство", заяви Рейнслау.

Той изтъкна, че ЕС и страните от Западните Балкани трябва да се обединят - да се обединят срещу нелегалната миграция и престъпността, а това става чрез съдействие в съдебната система.

Рейнслау изтъкна, че страните от Западните Балкани вече са внедрили значително на брой изисквания на ЕС и са се съгласили да разработят набори от мерки за измерване и отчетност на техните съдебни системи.
„ЕК подкрепя и развитието на електронното управление на делата, въпреки че изглежда технократско, това е ключов индикатор за разпределение на съдебната система и ЕК ще помогне както със сътрудничество, така и финансово за неговото въвеждане", допълни Рейнслау.

„Дебатът ни днес бе много важен и полезен. Говорихме за отчетността на съдебните системи и за елементите на правна помощ. Срещата бе необходима, защото имаме нужда от план за действие", изтъкна еврокомисар Вера Йоурова . Тя обясни, че на срещата с министрите на правосъдието на страните от Западните Балкани ги е насърчила да повишат сътрудничеството си с Eurojust, както и че цялото законодателство трябва да се адаптира по отношение на защита на данните.

„Това, което те ни казаха показва, че имат нужда от помощ и аз като представител на еврокомисията предположих тази помощ по всяко време, когато им е необходима. Ние обаче трябва да проследим как тези реформи, които вече са на хартия, ще бъдат приложени в действителност", добави Йоурова като по този начин ясно изрази позиция, че ще бъде въведен мониторингов механизъм от страна на ЕС върху страните от Западните Балкани и поясни, че темата ще бъде силно застъпена по време на председателството на България.
Тя смята, че България може да бъде много полезна на Западните Балкани, тъй като има пресен опит с подобен тип доклади, както и заради географската и културно- историческа близост, чрез която българските експерти добре разбират региона и могат да му помогнат.

Предстоящият мониторингов доклад и реализацията на проекта за европейска прокуратура бяха основните въпроси, на които отговаряха присъстващите на брифинга.

На въпрос дали докладът ще бъде по-мек към България заради предстоящото европредседателство еврокомисар Йоурова лаконично отговори: „не знам", но изрази увереност, че докладът ще бъде справедлив и обективен.

Тепърва предстои нейните колеги да пристигнат в София и да го съставят. А относно това дали практиката с този тип доклади ще бъде преустановена до края на мандата на тази европейска комисия, тя не се ангажира с конкретен отговор, но припомни, че това е желанието на председателя Жан-Клод Юнкер.

По отношение на европейската прокуратура Йоурова обясни, че темата не е била обсъждана със страните от Западните Балкани. Тепърва предстои да се работи по множество технически въпроси, свързани с новата институция. Министър Цачева обясни, че ще се обсъди какъв ще бъде обхватът, как ще се избира главният прокурор и длъжностите лица. Със сигурност в нейният обхват ще бъдат усвояване на европейски пари, борба с финансови престъпления, които са типични трансгранични престъпления. Въпреки това Йоурова уточни, че е заложена идея, която ще бъде обсъждана в правомощията на европейската прокуратура в областта на тероризма.

На въпрос до къде според нея са стигнали реформите в българската прокуратура тя отговори: „Всяка среща с Главния прокурор Цацаров дава убедителни знаци за напредък. При всяка среща се убеждавам, че всичко е наред и след това виждам доклада и цифрите са различни, затова нека видим предстоящия мониторингов доклад за предстоящата среща."

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Правосъдните реформи зависят от мнозинството в парламента.

26.10.2017 20:49:07

Анонимен

Настоящия парламент и правосъдни реформи е оксиморон , а и това не е в плана на Решетников ....

26.10.2017 19:37:27

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.