• 18 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 24°C

БНБ с инструкция към банките с гръцки собственици

БНБ с инструкция към банките с гръцки собственици

/КРОСС/ Да изчистят портфейлите си от ценни книжа и депозити, които биха били донесли загуби, в случай че Гърция напусне еврозоната, е препоръката, която Българската народна банка е издала на банките с гръцки собственици. Това каза за "Капитал" източник от кредитна институция с акционери от южната ни съседка. "Бяхме вежливо посъветвани за това преди повече от един месец", посочи той. Но допълни, че и без инструкцията местните поделения на гръцките банки отдавна са изчистили балансите си от подобни активи и не са заплашени директно от евентуално влошаване на икономическата ситуация в южната ни съседка. В България оперират четири банки с гръцки централи - ОББ, "Пощенска" и Пиреос през местни дружества и Алфа банк като клон. Те държат 23% от активите в системата към края на миналата година.
Информацията, че действия са предприели централните банки на всички държави от региона, в които гръцкият банков бизнес има влияние, публикува в края на миналата седмица един от най-големите вестници в Гърция Кathimerini. Новината бе предшествана от негативни знаци от пролетната среща на Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон, според които Гърция отказва да приеме условията, при които получава спасително финансиране от Европейския съюз, и следващия месец няма да разполага със средства, с които да плати падежиращи дългове, което е равнозначно на държавен фалит.

Подготовка на регионално ниво

Информацията, че банките с гръцки собственици от региона се подготвят интензивно за сценария, при който южната ни съседка напуска еврозоната, бе публикувана от Кathimerini в петък. Според статията инициативата за това е дошла от централните банки на Албания, България, Кипър, Румъния, Сърбия, Турция и Македония. Те са издали инструкции за освобождаване от активи и операции, които носят риск от загуби заради събитията в Гърция. Това означава банките да разпродадат притежаваните от тях гръцки държавни облигации, да изтеглят държаните депозити в банките майки и да не участват на междубанковия пазар с транзакции към и от Гърция. Според Кathimerini властите в седемте държави от региона са предприели специални мерки, за да отрежат възможността банките майки да търсят спасение чрез поделенията си извън страната, когато Европейската централна банка (ЕЦБ) спре да ги подпомага. В момента ЕЦБ им осигурява ликвидна подкрепа с програмата Emergency Liquidity Assistance (ELA), но заради съмнения, че правителството отклонява средства по тази линия, за да запълва бюджетни дефицити, съществуват опасения, че тази помощна линия ще бъде предсрочно преустановена.

Източник от кредитна институция потвърди пред "Капитал", че БНБ е предприела необходимите мерки, за да предпази местните поделения на гръцките банки от загуби, в случай че южната ни съседка фалира и бъде изключена от еврозоната. Инструкцията не е била императивна, но въпреки това за получилите я тя е със статут на задължителна. Според банков експерт, дори и без подобна инициатива местните поделения на гръцките банки нямат експозиции в опасни активи и не са изложени директно на риск заради Гърция. Всички в групата отчитат висока капитализация и ликвидност и са изложени единствено на риска от българските кредитополучатели и съответно от българската държава. Единственият въпрос, който се повдига в средите по темата, е свързан с Алфа банк, тъй като тя клон на банката в Гърция и оперира по гръцкото законодателство и регулации. Дори и така обаче, БНБ разполага с инструментариум да й повлияе за елиминиране на потенциалния риск от загуби.

Бъдещият риск

Макар да не са директно изложени на риск от загуби, за банките в България евентуално изключване на Гърция от еврозоната би създало неприятности. На първо място за тях остава репутационният проблем, което означава, че дори рейтингът им да е по-висок от този на банките майки, в очите на международните инвеститори те ще продължат да се свързват с негативния имидж на групата. Наред с това при изостряне на проблемите на банките майки ще се създаде импулс за разпродажби на поделенията им в региона. Това би могло да даде тласък на консолидация в сектора, което е по-скоро позитивна тенденция на свития пазар, в който към момента оперират 28 кредитни институции.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.