• 10 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8145
  •  GBP / BGN 2.2728
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Румяна Бъчварова: Сигналът за инцидента с малтретираното бебе е подаден от болница „Токуда”

Румяна Бъчварова: Сигналът за инцидента с малтретираното бебе е подаден от болница „Токуда”

/КРОСС/ Водещ: Румяна Бъчварова - министър на вътрешните работи и вицепремиер, към въпросите на „Хоризонт". Най-напред около този толкова потискащ случай с клиниката „Софиямед" и непоносимостта да приемем подобно зло, което се е вградило в едно медицинско лице. Но моля ви да кажете дали може да обясните кой е подал най-напред сигнала в Министерството на вътрешните работи, защото има забавяне - на 22 април се получава съобщението, а записът е от 18-ти?

Румяна Бъчварова: Мога само да кажа, че сигналът е дошъл от болница „Токуда", доколкото аз знам, а забавянето нека да установим, да изчакаме разследващите да установят, но мисля, че става въпрос не за умисъл, просто за идентифициране на проблема, който е съществувал. Изключително тежък случай и за съжаление тук дори институциите са безсилни. И мисля, че по този повод по-скоро трябва да се обърнем към себе си и към хората около нас. Това е, което мога да кажа.

Водещ: И все пак, макар че Министерство на здравеопазването обещава медицински одит, важно е да видим каква е самата сигналност при подобни нечовешки неща, защото има ли възможност полицията, като наблюдава кадрите, да реагира по-бързо? И въобще кой преглежда тези камери?
Румяна Бъчварова: Ами, доколкото знам, това са охранителни камери, не са свързани с МВР. Записите от тях са били иззети по този конкретен случай и самият факт, че ние с такъв потрес се отнасяме към този случай, показва, че той наистина е прецедент в момента, което ще ни накара тогава, когато изясним всички конкретни обстоятелства по него, да помислим за още допълнителни мерки за сигурност, за по-високо внимание. За съжаление в престъпността има и такъв елемент, който е свързан с особености на личността и те много трудно могат да бъдат предвидени. Един пример - начинът, по който се самоуби вторият пилот на самолета на „Джърмънуингс" и предизвика смъртта на над 200 човека. Това е нещо, което едва ли някой би предположил, че може да се случи. Този случай също е така, той е абсурден, защото противоречи на морала и на нормите на професионалната етика. Но пък трябва да помислим и за това как такива извънредни случаи да бъдат неутрализирани с мерки, превантивни мерки.

Водещ: Когато казвате, че ще бъдат прегледани записите, дали смятате, че записите са с по-късна дата? Т.е. времето назад може също да бъде прегледано дали става дума за единичен случай, или за системен тормоз над бебетата.
Румяна Бъчварова: Надявам се това да установят разследващите органи, не мога да предполагам. По този случай трябва да има факти и за това е заинтересовано както обществото, така и самата болница.

Водещ: Разбира се. Важно е да бъде прегледан целия архив, доколкото това е възможно.
Румяна Бъчварова: Общият интерес е да се изясни изцяло на този случай - и на болницата, и на обществото, и на институциите. Затова съм убедена, че ще имаме цялата картина. Мога да ви уверя, че от страна на МВР никой няма интерес да я прикрива или да я неглижира.

Водещ: А иначе родителите остават неизвестни - от деликатност към състоянието им, предполагам, или?
Румяна Бъчварова: Това е тяхно решение. Това е тяхно решение дали да има публичност, или не.

Водещ: Видях, че някои от медиите изпитаха колебание дали да покажат кадрите. Имаше вричане в Етичния кодекс на журналистите, но в крайна сметка те трябва да бъдат видени. Вие как смятате, трябва ли да бъдат виждани подобни сцени? Това пречи ли на следствието?
Румяна Бъчварова: Мисля, че наистина по Етичния кодекс на българските журналисти има ограничения в тази посока. Те са драстични и аз лично бих предпочела да не бъдат така широко разпространявани. Но в края на краищата медиите са тези, които в крайна сметка решават какво да покажат.

Водещ: Сега към това, което вие можахте да решите или да присъствате, предполагам, за да защитите и българския интерес в тези мерки, които обмислят външните и вътрешните министри в Европа заради трагедията в Средиземно море. Можем ли да подредим събитията, действително ли под влияние на тази масова гибел само беше свикана тази среща?
Румяна Бъчварова: Това беше извънредна среща и беше предизвикана от този конкретен случай. Дори денят, в който беше обявено съвещанието, имаше нов друг такъв случай до гръцките брегове. И всъщност в рамките на тези около 24 часа за реакция от Европейската комисия беше представен план от 10 мерки, които да преодолеят тази ситуация, да помогнат да бъдат ограничени жертвите. Това е изключително бърза реакция, на фона на процесите, по които работи съюзът. Много добра инициатива, защото бяха събрани - на практика имаше двоен формат на съвета - външните и вътрешните министри. И в хода на обсъждането на тези мерки имаше незначителни, леки корекции, предложени от някои от държавите - примерно да се допълни някоя от институциите и агенциите, които работят по тази тема, но се получи общо съгласие. Мерките са изключително широкообхватни, доста ефективни. А нашата позиция на този съвет беше, както и на предишната... Между другото, аз досега съм участвала като министър на два съвета. На предишния редовен съвет това беше основна тема - как да овладеем миграционната вълна. Но и на предишния, и на този съвет аз защитих позицията, че европейските граници, особено южните европейски граници, трябва да се разглежда тяхната пълна пълнота, т.е. да стигат, да включат и границите, които охраняваме ние, за да бъдат усилията симетрично насочени. Вярно е, че сега се овладява конкретна ситуация, но нека не забравяме тази особеност, че ако някъде се ограничи миграцията, тя ще се появи вероятно в друг участък по границите. Ние сме в готовност да реагираме - това също заявих, и успоредно с това изразих и позицията ни, макар и символично, да се включим в операция „Тритон" с участие на няколко експерта, за да покажем нашата съпричастност. Ние нямаме възможност да участваме с техника, но с експерти, с хора можем да се включим, защото това е глобален проблем. Представете си, само за един ден в Италия бяха влезли 8000 бежанци. За всяка една от държавите е голям проблем.

Водещ: Но получи ли коментар спирането на средствата в Италия като причинител на тези мащабни катастрофи, които принудиха хората да използват...
Румяна Бъчварова: Да, беше отчетен фактът, че е била ограничена операция „Тритон" и са били ограничени средствата. След това на Европейския съвет е взето решение за увеличаването на тези средства. Много конструктивен тон и дух имаше на този съвет, защото съвсем оперативно се обсъждаха конкретни мерки. И другото, което ми се струва изключително ценно в тази ситуация - затова присъстваха и външните министри: че се търсят и политически мерки, и политически решения за справяне с проблема, по отношение на страните на произход на миграцията, разкриването на... Специално има много интересна австрийска инициатива - Save Lives, която да позволи в държавите, които са източник на миграция, също да се работи. Много впечатляващ подход и мисля, че е добър план.

Водещ: Какво друго са тези 10 мерки, още 10 мерки. Това всичкото, което го разказвате, е част от тази бройка, която сте приели?
Румяна Бъчварова: Първо ставаше въпрос за реорганизация на цялостната система, т.е. включване на всички европейски агенции, които се занимават и с емиграцията, охраната на границите, със сигурността, политическите мерки в някои от точките, предложението за финансово укрепване на тези операции и одобрение за една програма, която е пилотна програма, за това как могат да бъдат интегрирани бежанците на територията на европейските държави. Малко неправилно беше тълкувано това предложение, видях в медиите - нормално е според мен, докато няма пълната информация. Става въпрос за пилотен проект, който дава възможност на около 5000 бежанци да бъдат включени в съпътстващи дейности, възможност за изучаване на езика, за намиране на работа, за да могат така или иначе хората, които достигнат европейските граници, да намерят своето място тук.

Водещ: Не се ли боите, че пресичането на трафика през Средиземно море ще увеличи прилива към България? А проблемът с трафикантите е все същия - когато тези хора нямат легален път, нямат легален начин, те използват или фалшиви документи, или без визи и се превръщат в едни нарушители. Всъщност ние ги изтласкваме, но докога това ще бъде възможно?
Румяна Бъчварова: Да, аз изразих това опасение. Ние очакваме една такава възможна реакция, готвим се за нея. И всъщност решението, което имаме за изграждане на съоръжение, което физически да спира преминаващите на „зелена граница", е едно от възможните решения, но вие споменахте трафикантските мрежи. Това е всъщност основният проблем, който се посочва и на съвета беше дискутиран - изграждането на тези нелегални мрежи, които контрабандират хора. Без такива мрежи не може да се осъществи тази вълна, която идва към Европа. Т.е. виждаме една форма на организирана престъпна дейност, която застрашава сигурността на Европа, включително и в България. Затова основните усилия на всяка една държава са в разкриването, неутрализирането на тези мрежи. Защото ако от едната страна няма хора, които се готови да сътрудничат на нелегалното преминаване на границата, то е почти невъзможно да се осъществи без такава подкрепа. Ние много усилено работим в тази посока, така както и останалите европейски държави. Аз тази тема много надълго я дискутирах и с френския вътрешен министър преди седмица, Бернар Казньов, който преди да имаме тези драстични случаи, идеята за съвета също споделяше тази тревога. Вероятно ще мислим в посока увеличаване на наказанията за такъв вид дейности.

Водещ: Като начало само пресичаме пътя на тези корабчета, на тези гемии, които пътуват, и даже като че ли това ще става по един насилствен начин, доколкото се събира армия, за да воюва с тях.
Румяна Бъчварова: Къде имате предвид, че ще се събира армия?

Водещ: Това е образно казано.
Румяна Бъчварова: Мерките, които се предлагат са всъщност санкции срещу трафикантите и изземване на плавателните средства, с които те трафикират хората, и в същото време регламентиране на достъпа. Тези, които са бежанци и на които не може да се откаже такъв статут, защото връщането им в страната означава пряка заплаха за живота им, и всички останали, които нямат основание да получат такъв статут, трябва да бъдат връщани в съответните държави. Това е регламент, който много строго спазва и следва спазването на човешките права, и разбира се, не ограничава възможността да се потърси подкрепа в друга държава и защита в друга държава. Хуманният подход е в основата на всички тези мерки, защото става въпрос за човешки живот. Не може буквално физически да се отблъскват тези хора, защото това застрашава живота им, и това е и целта на мерките - да помогне на спасяването на техния живот при предприемането на тези рисковани действия.

Водещ: Сега внимание към някои вътрешно политически проблеми. Преди това ще прочета една информация - че българският посланик в Анкара е бил поканен на среща с турското външно министерство във връзка с решението на Народното събрание, тъй като става дума за признаването на масовото изтребление на арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г., и турската страна е изложила своите виждания, свързани със събитията, станали повод за решението на българския парламент. Българският посланик Красимир Тулечки е разяснил характера и смисъла на декларацията. Това е един акцент от работата на парламента. Вие смятате ли като вицепремиер, че това е една сигнализация за напрегнатия начин, по който в Турция са възприели декларацията от българска страна?
Румяна Бъчварова: Вижте, това е обща позиция на много европейски държави. Осъждането на такова престъпление като масовото избиване на хиляди хора, не може да не бъде заявено. И аз съм свидетел, че в последните пет години поне този дебат течеше непрекъснато - дали да има такова признаване, или не. И се радвам, че в крайна сметка българският парламент прие тази позиция, защото това е позицията на основните европейски и световни държави. Фактът, че турската страна реагира, това е нейно право, доколкото една такава позиция противоречи на официалната турска позиция. Но и наше право също е да имаме собствена национална позиция.

Водещ: По отношение на приоритетите в парламента и борбата с престъпността, потенциалните промени в Конституцията или по-скоро вие бихте градирали по друг начин вашата гледна точка сега, когато се във вътрешното министерство? Например, създаването на един антикорупционен орган, който да може съзира връзката между обещаните действия и изпълнението им.
Румяна Бъчварова: Само да поясня, че това, че съм във вътрешното министерство не променя политическата ми позиция, по-скоро я детайлизира, но извън този факт, мога да кажа че от самото начало на този управленски мандат, наш основен приоритет е съдебната реформа. И аз съм изключително доволна, че ние стигнахме да едно добро решение, което не просто представя едни частични мерки, а дава възможност за едно принципно, добро решение в рамките на възможностите на едно обикновено народно събрание. Надявам се до края на годината ние да имаме окончателно приети промените в Конституцията, промените в Закона за съдебната власт. И нещо изключително важно - промените в някои от наказателните закони, които да направят българското правосъдие и българското правораздаване много по-ефективни и да започнат да връщат доверието на хората в съдебната система, в това че може да има справедливост. Това е изключително важна политическа линия. Що се отнася до антикорупционната политика, тя е близка посока до тази на съдебната реформа. Не е свързана с промени в Конституцията. И общата ни позиция в кабинета, когато обсъждахме тази тема беше, че стъпвайки на констатациите, че България има добро изградено законодателство, система от законодателни актове, които могат да гарантират борбата с корупцията, но те не се прилагат достатъчно ефективно, няма добро структуриране на институциите, които се борят с корупцията, решихме да преструктурираме сега съществуващите звена, да ги направим по-ефективни и на практика да рестартираме този процес за много по-активна борба с корупцията, която между другото, сега от позицията ми в МВР, мога да кажа че макар и да не е била достатъчно задоволителна, не е спирала, така или иначе.

Водещ: Това е така нареченият „румънски опит", както го употребяват медиите.
Румяна Бъчварова: Румънският опит е нещо по-различно. Ние в Румъния предишния ден всъщност имахме възможност да го обсъдим с румънските колеги. Той е знаков за Румъния.

Водещ: Когато бяхте на тази среща в Крайова?
Румяна Бъчварова: Бяхме на, да, това беше междуправителственото заседание. Аз имах среща с вътрешния министър и вицепремиер, който отговаря за тези теми. Има и дори в техните среди има различни оценки за този модел. Но в крайна сметка той е типичен за Румъния, дава резултати. Има една граница, която ние отвън трудно можем да преценим, доколко се минава, тя преминава в малко по-засилени политически репресивни действия през този механизъм. Но в крайна сметка всяка държава според своите особености и законодателства, конституция, може сама да решава кой модел да избере. Вижте, важно е в този момент да кажем, че фактът, че поставяме темата, фактът че търсим решение и търсейки това решение то е публично, има дебати, има обществени обсъждания, ясно е кой как мисли по тази тема, вече е една изключителна крачка към намиране на решение и към промяна в ситуацията. Такъв голям проблем не може да се реши отведнъж, от тъмното, с едно единствено решение. Ние започнахме този процес. Започнахме го успоредно, както по отношение на борбата с корупцията, така и по въпросите за реформа на съдебната власт.

Водещ: По отношение на един доклад, който се превърна във фантом или сянка, не бихте ли помогнали на анкетната комисия в Народното събрание да намери този доклад на ДАНС, който се занимава със състоянието на финансовата система и е важен за тази анкетна комисия?
Румяна Бъчварова: Аз мисля, че Народното събрание има всички, и комисиите, които работят в него, имат всички правомощия да изискат тази информация.

Водещ: Следователно те си измислят, че не могат да го имат?
Румяна Бъчварова: Това, което е в правомощията и силите на министерството, естествено всяка една поискана такава информация ще бъде предоставена. Въпрос на решение, предполагам, и въпрос на етап, в който е достигнало разследването по тази тема. Но вижте, никой няма интерес в момента от страна на правителството да прикрива информация. Никой не е заинтересован от това да скрива този драстичен случай с фалита на КТБ.

Водещ: Но в България има обичай да се мистифицират някои доклади или съобщенията в тях. Сега, по отношение на подкрепата, която изискват близките на жертвите на катастрофи. Тези трагедии в Панагюрище, вчера в Бургас. Тези граждански демонстрации ще ви отведат ли към някаква инициатива да промените, да настоявате за промени в закона?
Румяна Бъчварова: Това беше наше предложение и ние го обсъдихме с главния секретар още първия ден, в който стана ясно, че детето загина, да внесем предложение, което да изисква отнемане на шофьорската книжка при средна телесна повреда и нагоре,и по-тежко престъпление. Бях информирана, че такова предложение вече е било внасяно в парламента, не е било прието преди време. За съжаление още не съм се запознала с аргументите да ес отхвърли, за да можем да го внесем отново в един вариант, който ще гарантира, както сигурността и интересите на гражданите, така и правата и възможните ограничения, с които трябва да се съобразим. Но това е едно от възможните мерки.

Водещ: Те искат по-тежки наказания.
Румяна Бъчварова: Да, те искат по-тежки наказания, но винаги трябва да се следят и правните мерки. Ние имаме такова желание, да намерим вярното наказание. Но мога да ви уверя, че тече много активно и се надявам много скоро да приключи проверката, която назначих на този полицай, който е обвинен в сътрудничество с провинилия се шофьор преди време. И ако се установят нарушения от негова страна, той ще получи съответната санкция.

Водещ: За хората, които загинаха по Цветница, този инцидент ли имате предвид?
Румяна Бъчварова: Да, тези които в медиите обявиха, че един полицай е посредничел за постигане на договореност между пострадалия и виновника за ПТП-то. Но искам да кажа, че това е изключително важен проблем, с който трябва да се справяме. В смисъл да ограничаваме рисковите фактори. Вчера имах възможност, няколко часа в Генералната дирекция „Национална полиция" да говорим по тази тема. Мислим в посока на възобновяване, това вероятно скоро ще се случи, видеонаблюдението по пътищата, за да ограничим скоростта. И разширяването на прилагането на всички технически способи, които да имат и превантивен характер, и в крайна сметка да ограничат рисковите фактори. Но много е важно също да имаме култура на шофиране, на поведение по пътищата. Това е дългият процес, по-трудният. Но при всички случаи би дал по-добри резултати.

Водещ: Връщам се на разследването за войната в „Софиямед". Недопустимо е, че не говорят от клиниката и не дават никакво обяснение. Недопустимо е, че и министерството се въздържа да коментира. Но аз не надявам, че вие бихте могли да откриете, ако става дума за корупция или за зловредни намерения?
Румяна Бъчварова: Вижте, докато тече разследване, не е добре да се правят изявления, докато не сме изяснили всички факти около този случай. Аз дори се тревожа от факта, че самите записи са излезли. Защото те би трябвало да са иззети от прокуратурата веднага и да бъдат използвани в самия ход на разследването. Фактът, че те излизат навън не е в резултат на политика на откритост, а просто резултат на някакво неправомерно изтичане на информацията. Но мога да ви уверя, че отново, че по този случай, защото той е толкова драстичен, и защото общественият интерес към него е толкова голям, той е изключителен по своя тежест, няма да има никакви пречки пред прозрачността и прилагането на необходимите мерки.

 

Румяна Бъчварова - вицепремиер и министър на вътрешните работи

БНР, „Неделя 150" 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

10 дена по-късно... къде се мотаха, нали са много големи специалисти!

27.04.2015 00:16:07

Ани

А Токуда какво точно печели от този случай, че и сигнали подава и клипове пуска в медийното пространство? Ам , май се досещам

26.04.2015 20:48:04

Анонимен

То е малтретирано и явно по поръчка от същата Токуда

26.04.2015 20:46:01

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.