• 08 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8206
  •  GBP / BGN 2.2720
  •  CHF / BGN 2.0019
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Симеон Дянков: Шест съвета към Гърция

Симеон Дянков: Шест съвета към Гърция

/КРОСС/ Бившият вицепремиер и финансов министър на България Симеон Дянков публикува своето виждане за начина, по който Гърция може да пребори корупцията. Това се случи при участието му на 19 май в спешната икономическа среща на върха в Атина. Изказването му е публикувано на интернет страницата на Peterson Institute for International Economics, чийто сътрудник е Дянков. 

Като се опирам на опита си, като част от правителството на България, предложих шест начина, по които Гърция може да намали корупцията. Тези насоки са универсални и приложими към всяка икономика.

1. Да намали разпределителната роля на държавата. В момента гръцкото правителството разпределя 47% от брутния вътрешен продукт, докато в България това се случва с 34% от БВП.

2. Да се създаде електронен регистър за всички обществени поръчки, в който да се вписват и тези, които са ги спечелили, както и условията, при които е станало това. Голяма част от корупцията както на национално, така и на равнище общини се появява, когато се фаворизират компании при спечелването на такива търгове. Ние се опитахме да направим това в България, но се провалихме заради силно лобиране от заинтересувани групи.

3. Да се държат публични срещите, провеждани всеки ден, на висшите държавни служители и политически фигури. Скорошно медийно проучване в България разкри, че в разгара на банковата криза през миналата година представители както на банковия, така и на финансовия регулатор са имали неколкократни срещи с частен банкер, виновен за кризата.

4. Да се въведат годишни публични одити на общините и държавните компании. Голяма част от корупцията в страни като България и Гърция се случва чрез държавни компании или на общинско равнище. Друго медийно разследване за кметове с по няколко мандата в България разкри, че те притежават активи, които далеч надхвърлят доходите им.

5. Да се въведе задължителен период, в който да е забранено на висши правителствени служители и политици да работят в частния сектор или в регулаторни органи. Независимостта на регулаторите като централната банка ще са силно компрометирани, ако начело на тях бъде поставен политик. Това се случи в България два пъти за последните 20 години, което доведе до две банкови кризи.

6. Да се затегне контролът върху разкриването на доходите и имуществото на политиците както по време на техния мандат, така и след това. Декларирането трябва да обхваща също техните семейства. Трябва да се създадат извънсъдебни институции, които да анализират тези декларации и да разследват несъответствията в тях. През 2014 г. например подобна институция в България разкри, че заместник-председателят на Народното събрание е натрупал имущество, което надхвърля 15 пъти неговите доходи. Банковата сметка на сина му е използвана, за да се прехвърлят част от тези суми в чужбина.

Гърция може да въведе по-голямата част от тези мерки бързо и при ниски разходи.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.