• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

„От автора до корицата" в пространството на Склада

„От автора до корицата" в пространството на Склада

/КРОСС/На 28 април, вторник, от 18:30 ч. в Склада, ул. "Г. Бенковски" 11, ет. 4, ще бъде открита изложбата "От автора до корицата". Експозицията ще продължи до 20 май.

В пространството на Склада ще бъдат представени изложбите на Софийския международен литературен фестивал. Това е и повод да се започне разговор по една много важна тема, която ще бъде част от програмата ни оттук насетне - за изкуството да се издават книги. За нуждата от внимание и професионализъм във всеки момент - от избора на автор и текст, през важната работа на редактора и коректора до подходящото оформление - корица, хартия, шрифт. Всичко необходимо за създаването на качествен и въздействащ продукт, пише kafene.bg.

Да започнем с добрите примери за автори:

В продължение на три години фотографът Владислав Христов прави портрети на световно известни писатели, посетили България. Първата колекция от 22 фотографии беше представена през 2013 г. под заглавието „Да откриеш остров", а през 2014-а „Усмивката" събра още 25 портрета, сред които и гостите на литературния фестивал.

За своя проект Владислав Христов казва: "Всеки писател има чувствителност, непозната в книгите му, която разкрива само при общуване със своите читатели. Жестове, усмивки, притеснение, неща, които минават като мигове пред очите ни и ако никой не ги запечата в кадър, умират подобно несбъднати книги. Именно тези мигове съм се опитал да уловя при срещата ми с едни от най-големите имена на световната литература. Тези малки наглед детайли издават истинската природа на твореца отвъд думите му и го представят пред нас в цялата му пълнота и земност".

Да се спрем покрай добрите примери за корици:

Специално за фокуса на фестивала през 2014-а - „Литература от Скандинавския север" - художникът Рада Якова направи селекция на корици - образци на скандинавския дизайн на книгата. „Скандинавският дизайн се смята за един от най-напредналите, иновативни и различни. Възможно най-изчистен, уютен, спокоен, светъл. Скандинавският дизайн на книгите, разбира се, е в същата традиция на скандинавския дизайн вообще. Той обединява простотата на визуалния изказ, редуцираните цветове, наивните рисунки, минимализма, свеждането на образа до една линия или до точката, през която е разказан целия сюжет. Сякаш в тишината има повече звук, в белия лист - повече изображение. В по-малкото, повече!", споделя Рада Якова. Експозиционният дизайн е дело на архитекта Петър Захаринов.

Да завършим разходката си с поглед към книгата като цялостно произведение:

Те са повод да започнем разговор и по една много важна тема, която ще присъства във всяко следващо издание на Софийския международен литературeн фестивал - за изкуството да се издават книги. За нуждата от внимание и професионализъм във всеки момент - от избора на автор и текст, през важната работа на редактора и коректора до подходящото оформление - корица, хартия, шрифт. Всичко необходимо за създаването на качествен и въздействащ продукт. Затова, заедно с изложбите, ще можете да видите и подбрана селекция от книги, издадени в България, които са в най-добрата традиция на съвременния дизайн на книгата. Те са любезно предоставени от книжарница „Български книжици".

Изборът на място за събитието не е случаен. СКЛАДА - партньор на Фестивала и в двете му издания - е пространство, където може да се види всичко актуално от съвременния дизайн. Предмети, изразяващи крехкото равновесие между изкуство и функционалност, между емоция и рационалност, между индустрия и занаяти. Сред които и книгите...

Софийският международен литературен фестивал се организира от Асоциация "Българска книга" и се провежда всяка година в края на ноември - началото на декември месец. (Всяка година фестивалът има за фокус чуждестранна литература от различен регион и служи на целите за нейното популяризиране в страната. СМЛФ представя и съвременната българска литература в цялото й многообразие; създава възможност за срещи между читатели и автори както и между български автори и автори от други региони; активира връзките между всички, свързани с литературния процес - автори, издатели, преводачи, критици, илюстратори; организира множество събития, в които литературата се преплита с други изкуства - музика, кино, дизайн, изобразително изкуство.)

Фестивалът е финансиран от Столична програма „Култура" на Столична община за 2015-та година.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.