• 18 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 23°C

Българите масово не познават правата си като пациенти

Българите масово не познават правата си като пациенти

София /КРОСС/ Българите масово не познават правата си като пациенти. Това сочат резултатите от анкетно проучване на Центъра за защита правата в здравеопазването, проведено в областните градове на страната, предаде репортер на Информационна агенция КРОСС

"Един от основните изводи, които могат да се направят от анкетата е този, че българите много слабо познават правата си в здравеопазването", каза д-р Стойчо Кацаров.
Според него, хората например масово не знаят, че бременните жени имат право на безплатна родилна помощ. По-малко от половината пък са наясно на какво стоматологично лечение им се полага по линия на НЗОК.  Най-фрапантен е случаят с направленията за консултации на здравноосигурените. От 241 души едва двама са дали верен отговор на въпроса "на колко направления годишно има право едно осигурено лице".

"От всичките права, които имат, единственото, което хората със сигурност знаят, е колко трябва да платят за потребителска такса", посочи д-р Кацаров.

По думите му, 90% от анкетираните са заявили, че правата им като пациенти не са защитени или са защитени частично.
Най-честите случаи, при които се обръщат към центъра, е при проявата на лошо отношение от страна на лекарите.
За 18 месеца там са постъпили общо 609 жалби и сигнали.

Най-много от сигналите касаят проблеми, свързани със снабдяването с лекарства, най-вече за онкоболните - общо 182. Всяка трета жалба е била на тази тема.
Според Стойчо Кацаров, достъпът до медицинска помощ се явява много по-малък проблем на здравната ни система отколкото качеството на здравните услуги. Всяко четвърто оплакване е именно за некачествена медицинска помощ.

Друг съществен момент - половината от оплакванията касаят болниците. Много по-малко от сигналите са за лоши практики от страна на личните лекари в доболничната помощ.

Жените се оплакват два пъти повече от мъжете, показва проучването. "Това със сигурност не е, защото боледуват по-често от мъжете, но те изглежда са по-активната част от населението", коментира д-р Кацарски.

Центърът за защита правата в здравеопазването води общо 120 съдебни дела. Осем от тях са срещу законови актове. 11 срещу действия или бездействие на административни органи, най-вече МЗ и НЗОК. Между тях има и две дела срещу Столична община.
59 от делата са на лечебни заведения срещу решения и санкции, наложени им от НЗОК. Едно от тези дела центърът е водил от името на болницата в Кюстендил, чиито шеф тогава е бил сегашният министър на здравеопазването Стефан Константинов. Решението на съда е било в негова полза. 19 пък са делата за лекарски грешки.


/ВС/

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.