• 29 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 19°C

Британски доклад: Дезинформацията в мрежата изтласква достоверните новини

Британски доклад: Дезинформацията в мрежата изтласква достоверните новини

/КРОСС/ Обемът на дезинформацията в интернет нараства толкова бързо, че фейк новините започват да изместват достоверната информация, заяви председателят на комисията по култура, медии и спорт към Камарата на общините в британския парламент - Деймиън Колинс, цитиран от Би Би Си.

По думите му, хората трудно различават фалшивите новини от истинските.

В доклад на комисията се посочва, че този проблем представлява сериозна заплаха за демокрацията. Авторите на документа апелират да се предприемат по-строги регулации в социалните мрежи.

По-рано британското правителство заяви, че ще въведе цифрова идентификация за политическата реклама. Това означава, че всички политически текстове в мрежата трябва да имат регистрирани автори, които да носят отговорност за тях.

Докладът е подготвен във връзка със скандала с компанията "Cambridge Analytica", която беше замесена в скандал с лични данни на десетки милиони потребители на Фейсбук и незаконни методи за упражняване на влияние с цел да се манипулират президентските избори в САЩ и референдума за брекзит.

"Ако инструментите за такава намеса са толкова ефективни ,че могат да проникват в съзнанието на милиони хора по целия свят чрез натискане на бутон и ако те могат да бъдат използвани без да се разкрива източникът, значи сме изправени пред сериозна заплаха за демокрацията ни." - коментира Колинс.

В документа се отделя съществено място на уличения във връзки с Русия бизнесмен Арън Банкс, който инвестира 8.4 милиона лири в кампанията за отделяне на Великобритания от ЕС.

Посочва се, че той не е успял да докаже връзката на тези средства с активите му във Великобритания.

"Арън Банкс очевидно се опитва да скрие мащаба на връзките си Русия, включващи обсъждане на потенциални сделки за добив на злато и диаманти, а представителят му Анди Уигмор е известен със своята нечестност." - пояснява Колинс.

В доклада се отбелязва, че хората по-често научават новините не от традиционните медии, а от социалните мрежи. Те са склонни да вярват на дезинформацията, защото имат доверие в своите приятели и роднини, които я разпространяват.

Фалшивите новини могат да бъдат в най-различни форми - от сатира и пародия до фалшиви снимки и откровена пропаганда, подчертават авторите на документа.

Основната им препоръка е да се промени изборното законодателствосъобразно с новите реалности.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.