• 16 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8354
  •  GBP / BGN 2.2901
  •  CHF / BGN 2.0111
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 26°C

Графенът - откритието на века?

Графенът - откритието на века?

/КРОСС/ Едно от най-великите открития на века - или на милениума, кой знае? Така говорят за онази материя, която ще олекоти корпусите на всички машини, ще позволи на батериите в електромобилите да се зареждат за секунди, ще издигне самолетите във въздуха с минимално количество енергия, ще направи тънките екрани още по-тънки и ще спести извличането на метали и горива от земята.

Графенът - първият материал в две измерения, сътворен от човека. Състои се от слой въглеродни атоми, подредени в структура, която наподобява пчелна пита. Макар че е най-тънкия материал, създаван някога, графенът се отличава с невероятна здравина, с електропроводимост, конкурираща тази на медта и с много висока топлопроводимост.

Графитът, който се състои от тънки слоеве графен с дебелината на един атом, е бил изследван за първи път още през 1940 г., но до 2004 г. се смяташе, че той не е стабилен в свободна форма. Това продължава до момента, когато изследователи от Манчестър не представят изследването си, спечелило Нобелова награда. То доказва, че тънки слоеве графит могат да бъдат изолирани като отделен и напълно самостоятелен материал.

Д-р Ник Кларк използва специална адезивна лента, за да отдели тънък слой от графитено блокче: „Изстъргвам малко от него, от хубавата, лъскава страна. Това показва, че кристалите са добре подредени в една посока. След това просто притискам добре към лентата... и сега, щом отлепя графита, отдолу в най-добрия случай ще останат няколкостотин слоя графен".

С всяко прегъване на лентата прилепналите слоеве стават наполовина по-тънки.

„Графитът съдържа тези слоеве и ние се възползваме от този факт. Всяко отделяне от лентата прави материала все по-тънък - съответно четири, осем пъти и т.н. Накрая се получават наистина много тънки образци", посочва Ник Кларк.

Приложенията на графена са почти безгранични - от кондоми и лечение на ракови заболявания до сгъваеми тънки екрани и батерии за електромобили, които могат да се зареждат за секунди.

Тенисистите са сред първите, които се възползват от новия материал. Новак Джокович и Анди Мъри вече играят с ракети, направени от композит на базата на графен.

Обработването на този материал, обаче, е изключително трудно.

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.