• 07 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8167
  •  GBP / BGN 2.2794
  •  CHF / BGN 2.0019
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Около 100 пациенти с рядко заболяване остават без лечение заради мораториума върху новите лекарства

Около 100 пациенти с рядко заболяване остават без лечение заради мораториума върху новите лекарства

/КРОСС/ Пациенти с рядко заболяване остават без животоспасяваща терапия заради забраната Здравната каса да плаща нови медикаменти. За това предупреди националният консултант по пулмология професор Коста Костов пред БНТ. Става въпрос за заболяването белодробна фиброза, с което по думите на проф. Костов са диагностицирани около 100 души, а единствените медикаменти, които могат да удължат живота им, в момента не се плащат от Здравната каса.

Заболяването е нелечимо. Според лекарите развитието на болестта обаче може да се забави с 2 нови медикамента. Те не се заплащат от Здравната каса. Цената на единият е 4500 лева и стига за един месец.

„Това заболяване е нелечимо. Не мога да дишам! Все повече се влошавам! Няма лечение!", разказва болният от белодробна фиброза Тодор Тодоров.

В момента той получава лекарството като подарък от фирмата производител. Но се надява Здравната каса да започне да го плаща.

„В края на краищата осигуровки сме плащали. Иска ни се да живеем и ние. Ако го има това лекарство. Просто животът ми си отива", допълва той.

Без адекватно лечение пациентите умират след 4-5 години, обясни националният консултант по пулмология. Животоспасяващите медикаменти нямат заместители и се прилагат в много европейски държави. У нас се водели преговори НЗОК да започне да ги плаща от следващата година.

"Моят апел към институциите е точно те да бъдат изведени от мораториума. И на тях да им се даде ускорен шанс да се домогнат до това лекарство, защото докато изтече този мораториум, тяхната болест много бързо и много фатално ще напредне", обяви проф. Костов.

От здравното министерство отказаха коментар. Неофициално се твърди, че се търсят възможности за осигуряване на нови медикаменти за пациентите с редки заболявания, които нямат алтернативно лечение. Една от възможностите е болните да се включат в така наречените "състрадателни програми" и лечението им да е за сметка на фармацевтичните компании. Според експерти,обаче, тази мярка се прилага само при разработване на нови лекарства, които са в процес на изпитване.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Айде и поредния хрантутник на фармамафията и той да каже нещо по въпроса . Колко пари взе от фирмата за да им рекламираш лекарството и да го вкараш да го плащаме всички ние .

15.12.2017 12:11:41

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.