• 29 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

Товарните корабите създават свои гръмотевични бури

Товарните корабите създават свои гръмотевични бури

/КРОСС/ Товарните кораби, които пресичат с милиони през океаните на Земята, могат да имат едно изненадващо въздействие върху планетата - те създават по-интензивни бури по най-натоварените морски пътища в света.

Избълваните от корабите сажди в девствения океански въздух са кондензационни ядра за облаци в атмосферата, което води до по-мощна гръмотевична дейност, според анализ, публикуван в списание Geophysical Research Letters.

Това е странен пример за това как човешката дейност може да се промени времето, отбелязва NewScientist.

Когато Джоел Торнтън (Joel Thornton) от Университета на Вашингтон в Сиатъл и колегите му преглеждат регистрираните гръмотевични бури между 2005 г. и 2016 г. от World Wide Lightning Location Network, те забелязват, че има значително повече мълнии в някои региони на източен Индийски океан и Южнокитайско море, в сравнение с околните райони. Неочаквано това се случва по две прави линии в открития океан, което съвпада с два от най-оживените корабни маршрута в света. Заедно тези пътища имат два пъти повече попадения от мълнии в сравнение с околните райони.

Повече от 5 000 милиарда долара от световната търговия минава през Южнокитайско море всяка година и близо 100 000 кораби преминават само през пролива Малака. Броят на мълниите е мярка за интензивността на бурята и изследователите откриват на покачване на броя на мълниите още през 2005 година, разказва Джоел Торнтън в сайта на American Geophysical Union.

"Ние бяхме съвсем сигурни, че корабите трябва да са оказали влияние по някакъв начин", разказва Торнтън. Но все пак трябва да се премахнат и други фактори, които влияят върху интензитета на бурите, като скоростта на вятъра и температурите.

След като са изключени, екипът установява, че аерозоли от изгорелите газове на корабните двигатели са причината. Аерозолните частици действат като ядра, около които водната пара се кондензира в облачни капки. В чистия въздух няма много такива ядра, така че капките в облака бързо растат и падат като дъжд.

Но когато има много ядра като по натоварените морски пътища, се образуват по-голям брой малки капчици. Тъй като са леки, те се издигат високо в атмосферата и замръзват, създавайки облаци, богати на лед.

Точно това води до по-силни бури - мълниите възникват само ако облаците са електрически заредени и това се случва само ако има много ледени кристали.

А ефектът на аерозолите е, че мълниите са най-силно изразени в такива периоди на годината, когато се оформят мощни атмосферни конвекционни потоци, които отнасят аерозолните частици високо в небето.

Въпреки че гръмотевичната активност е по-висока по корабните маршрути, количеството на валежите не е по-различно оъ близките райони.

"Това е един от най-ясните примери за начина, по който хората наистина променят интензивността на буреносните процеси на Земята като отделят частици изгорели газове" , заяви водещият автор Джоел Торнтън.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.