• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

/КРОСС/Световният ден за борба с остеопорозата се отбелязва ежегодно на 20 октомври.

Това е най-разпространеното заболяване на костите. Характерно за него е намаляване на масата на костното вещество, като резултат от това се повишава чупливостта на костите и нараства рискът от счупвания /фрактури/. Загубата на костната маса настъпва сравнително бавно и почти незабележимо. Често едва появата на фрактури разкрива съществуването на остеопорозата.
Най-честите оплаквания при поява на остеопороза са болки в гърба в областта на лопатките или поясната област, при физическо натоварване или продължителен престой в право или седнало положение. След почивка оплакванията отшумяват. Може да се появи снижаване на ръста с трайно деформиране на гръбнака.

Най-характерна проява на остеопорозата са костните счупвания. Типичните места са три: гръбначните прешлени, шийката на бедрената кост и китката. Честота им нараства прогресивно с възрастта. Остеопорозните фрактури могат да доведат до инвалидност и влошаване на качеството на живот.

България е единствената страна в Европейския съюз, в която лечението на пациентите с остеопороза се покрива на 25%. За сравнение, в Румъния то се заплаща на 50%, а в страни като Италия, Словения и Германия - напълно. Това съобщават от Федерация Български пациентски форум в Световния ден за борба с остеопорозата. Заболяването засяга всяка четвърта жена у нас, която е на възраст над 50 години, припомнят от пациентската организация.

През 2000 г. остеопорозата се определя като третото социално-значимо заболяване в света, след сърдечно-съдовите и онкологичните. Прогнозата е до 2020-а година болестта да заеме второто място.

426 000 жени на възраст над 50 години у нас имат костното заболяване остеопороза. 15 000 от тях или само 4 % се лекуват, подчертават специалисти. Оказва се, че поне още 400 000 са и жените с намалена костна плътност. Преди години държавата е покривала половината от лечението на остеопороза, към днешна дата обаче Здравната каса заплаща едва 1/4.

Нелекуването на остеопорозата от една страна води до намаляване на качеството на живот на пациента, а от друга - до увеличаване на разходите за лечение след получаване на фрактури. Средствата за лечение на счупвания, вследствие на остеопороза, са по-големи в сравнение с тези за множествена склероза, инсулт, болест на Паркинсон и ревматоиден артрит. Това е и причината от пациентската организация да описват като необяснимо упоритото желание на институциите да не вдигат процента от лечението на остеопороза, който Здравната каса заплаща. Увеличаването му би означавало по-малко пари за болнично лечение, смятат пациентите.

Сред факторите, благоприятстващи развитието на остеопороза, са ниското телесно тегло, ранната менопауза, някои хронични заболявания, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, и не на последно място недостигът на витамин D.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.