• 30 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8245
  •  GBP / BGN 2.2877
  •  CHF / BGN 2.0006
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

За истината и толерантността: Кой е воювал за освобождението на България през 1877-1878 г.?

За истината и толерантността: Кой е воювал за освобождението на България през 1877-1878 г.?

/КРОСС/ В неочаквано разгорeлите се спорове за това кой е участвал в освобождаването на България от турско робство по време на Руско-турската война от 1877-1878 г. се прояви отново различното отношение на участниците на тази дискусия към историята и съвременността.

Негово светейшество патриархът на Москва и цяла Русия Кирил призова да възприемаме историята в цялата ѝ пълнота и истина, но да не прехвърляме в историческата реалност днешните политически страсти. И все пак, както се оказа, за мнозина днешни български политици, следващи "най-пресните" постмодернистски идеологически рецепти (концепцията за "историческата толерантност", "множествеността на истините", "историческия релативизъм" и др.), историята е само начин за трансформация на съвремието в определени политически схеми.

На пръв поглед в речта на президента на България Румен Радев всичко беше казано правилно: той призова да пазим паметта за воините от многото народи, паднали на полята на тези отдавнашни сражения: руснаците, румънците, финландците, украинците, белорусите, поляците, литовците, сърбите и черногорците. "Историческата толерантност" е спазена и принципът за "множествеността на истините" не е нарушен. Само дето истината се губи...

Тук е необходима определена историческа справка. Преди всичко често пъти много хора, особено различните политически дейци извън Русия, бъркат имената на едни или други руски армейски поделения и националния състав на тези поделения. Например, в Руско-турската война от 1877-1878 г. на Балканите сред многото други са участвали 42-ри пехотен Якутски полк, 44-ти пехотен Камчатски полк, 20-ти пехотен Галички полк, 11-ти драгунски Рижки полк, 8-ми драгунски Астрахански полк, 56-ти пехотен Житомирски полк [1], а в Кавказ е воювал 160-ти пехотен Абхазки полк.

Но това съвсем не означава, че тези полкове са били набирани от якутите, камчадалите, галицийците, абхазците или от жителите на Рига, Астрахан, Житомир. Националният състав на тези и други редовни военни единици е бил, разбира се, разнообразен, но основата им са съставлявали руски войници. Освен това много често името на полка изобщо не отговаряло на постоянната му дислокация: "рижките" драгуни и "якутските" пехотинци били разквартирувани в гр. Кременец, Волинска губерния, Галичкият полк - в Житомир, Житомирският и Астраханският - в Тираспол, Камчатският - в Луцк, Абхазкият - в Казан, а пропуснатият от нас 52-ри пехотен Вилненски полк, който на пръв поглед би трябвало да си "стои" в "литовския" Вилнюс и да се състои от литовци, в действителност бил дислоциран във Феодосия и през 1877-1878 г. пазел кримското крайбрежие.

Трябва също така да напомним, че през 1874 г. в Русия била въведена всеобща военна служба, от която към момента на Руско-турската война били освободени някои от поданиците на руската корона, в частност жителите на Великото Финландско княжество, Северен Кавказ, Средна Азия и други отделни региони. Но във Финляндия и Кавказ съществували военни поделения, чийто състав се попълвал чрез вербуване на доброволци от жителите на тези региони: лейб-гвардейският 3-ти стрелкови Финландски батальон, Терекският, Закаталският, Кабардино-Кумикският и Дагестанските кавалерийски нередовни полкове и други.

Всички тези военни единици са участвали в Руско-турската война от 1877-1878 г.: Финският батальон и Терекският полк - на Балканите; Закаталският, Кабардино-Кумикският и трите Дагестански полкове - на Кавказкия фронт [2].
Следователно, ако изхождаме от историческата истина, то към списъка на народите, изброени в речта на президента на България, трябва да се добавят чеченците, аварците, кумиките, кабардинците, осетинците, ингушите, а ако си спомним и това, че офицерите на Финландския батальон са били шведи, то също и тях.

А също и остзейските (балтийските) немци, влизали в голямо количество в офицерския корпус на руската армия. Пък и мнозина други. И тъкмо тук възниква въпросът: защо броят на споменатите от президента на България народи се оказа толкова ограничен? И един друг въпрос: защо в този списък има вътрешно противоречие? Та нали освен поляците, които са се биели с турците в редиците на руската армия, е имало и полски легион, който, напротив, е участвал в боевете на страната на Османската империя. Или за това не трябва да си спомняме? Къде в такъв случай е историческата истина? Или по-важна е "историческата толерантност"? 

Отговорът на тези въпроси, както ми се струва, трябва да се търси не в историята, а в съвремието: изброени са народи, които са влизали някога в състава на Руската империя, но понастоящем са държавообразуващи нации на независими държави, тоест тук се подразбират не народи, а именно държави: Украйна, Беларус, Полша, Литва, Финландия.

С други думи, в самото това изброяване по начало е вложен скрит "антиимперски" подтекст: достойна памет заслужават само онези народи, които са се "изтръгнали" от "руския имперски гнет". Но нали в днешното западноевропейско разбиране понятието "имперски" се отъждествява с понятието "руски", и следователно "антиимперският" смисъл на това изказване съдържа значим антируски подтекст, обърнат както към миналото, така и към настоящето. Историческите събития се използват само с една цел - първо, да се подчертае правилността на "европейския цивилизационен избор" и, второ, да се минимизира ролята и значението на Русия в историята и съвременността.

Тъкмо против за всички тези скрити антируски смисли се изказа Негово светейшество патриархът на Москва и цяла Русия Кирил, който каза:

"Русия не обърна внимание на мнението на Европа. Движена от своята любов, отслабена и без никаква политическа подкрепа в света, тя започна борбата. Това е голям пример за това как духовната, културна солидарност надмогва политическия прагматизъм. Радвам се, че мога да кажа това. Не Полша, не Литва - Русия! Трудно ми беше да слушам всички тези позовавания на участието на други страни в освобождението. Нито полският, нито литовският сейм не са участвали във вземането на решение за обявяване на война с Османската империя. Надявам се, че медиите ни чуват и ще предадат моето разочарование от неправилната интерпретация".

Разпалилата се след тези думи полемика, стигаща в изказванията на някои български политици до грозни и недостойни за един почтен човек изрази, само потвърди съществуването на посочените от нас скрити смисли. В статията си "Българската реч на патриарха" докторът по политология Александър Шипков правилно отбеляза, че "историческият релативизъм", който толкова явно се прояви в тази дискусия, си поставя за цел "да лиши Русия от правото на собствена голяма история и като следствие от правото на съвременна голяма политика.

Именно затова в западната политизирана историография се провежда последователно мисълта, че не Русия е субект на всичките си големи исторически победи, а отделните народи, влизали в нейния състав". При това си струва да повторим: самият избор на тези "отделни" народи също съдържа силен идеологически подтекст. Ето такава една селективна "историческа толерантност".

Автор: Сергей Перевезенцев
Православие.Ru

Бележки

[1] Вж.: Сборник материалов по русско-турецкой войне 1877-1878 гг. на Балканском полуострове. Вып. 11. СПб., 1898. С. 139-178.

[2] Вж.: Хронологический очерк участия л.-гв. 3-го Стрелкового финского батальона в кампании против турок 1877-1878 гг. / Сост. штабс-кап. фон Вендт. Гельсингфорс, 1881; Лунтинен П. Военные формирования Финляндии в системе вооруженных сил Российской империи // Новая и новейшая история. 2002. № 5. С. 107-115; Санакоев М.П. Народы Кавказа и формирование иррегулярных частей в годы русско-турецкой войны 1877-1878 гг. // Известия Юго-Осетинского научно-исследовательского института АН Груз. ССР. Вып. 22. 1977. С. 41-51; Узарханов З.Г. Участие 3-го Дагестанского конно-иррегулярного полка в русско-турецкой войне 1877-1878 гг. // Известия Дагестанского государственного педагогического университета. Общественные и гуманитарные науки. 2011. № 2.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Власите и макаронаджийте -войници?!? Майтапиш се!!! А идиота от преди 3 часа - ти си клиничен случай!!! ВСИЧКИ ВОЙНИ НА РУСИЯ СРЕЩУ ТУРЦИЯ СА П О Б Е Д Н И!!! Русия губи единствено Кримската война. Всички останали войни Русия ПОБЕЖДАВА!!! То бива-бива неграмотност, но - преднамерена ЛЪЖА - това е прекалено!!!

15.03.2018 19:47:34

Анонимен

Некадърните руски крепостни ватници и ушанки са загубили всичките си войни , водени с Турция.И при всяка загубена война/11 на брой/ когато руските помияри позорно са се изтегляли от българските земи, българите са са мачкани жестоко от турците.Запомнете:11 пъти руснаците са носели страшни бели на местното българско население. Добре, че 12-та война от 1877-1878 г. са били румънците финландците и нашето опълчение , които са спасили поредния военен резил на крепостна Русия.И още нещо важно:Слава на украинските полкове, които са показали чудеса от храброст! Само 28% са били сибирските и московски военни части в състава на Руската империя.

15.03.2018 16:09:21

Ако не беше храбрата румънска армия...

...това е е дно от най-добрите качества на румънците. Те, както и италиянците са перфектни войници!

15.03.2018 11:11:29

Анонимен

Браво на братушките!!!

14.03.2018 18:40:17

до Анонимен от още по-анонимен

КОЗЁЛ ТЫ, БРАТЕЦ! Може би съвсем трезвен, но козел!

14.03.2018 16:54:20

до Анонимен

колез ты, братец!

14.03.2018 16:51:33

Анонимен

До пияните путински мужици: Ако не беше храбрата румънска армия да вземе Плевен, където руските некадърници тотално се изсраха, войната още тогава беше загубена. И после: ако не беше чутовната жертвоготовност на на българските опълченци, подкрепата на местното население / разузнаване и провизии/, то Русия щеше позорно да беше победена и унизена. Хвала на Румъния и България! А Русия щеше да изгуби поредната 12-та руско-турска война. Това са фактите, пияни ватници и червени фашисти!

14.03.2018 16:36:37

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.