- 09 Септ 2024 |
- USD / BGN 1.7625
- GBP / BGN 2.3196
- CHF / BGN 2.0829
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 15°C
Законови промени блокираха сделките по прехвърлянето и продажбата на фирми
15 Февруари 2018 | 08:27
/КРОСС/ Сделки по прехвърляне и продажба на редица фирми стоят блокирани в Търговския регистър. Ситуацията е създадена от промените в Търговския закон, които влязоха в сила като част от мерките в защита на работниците от неизплащането на заплати. За напрежението сигнализираха работодателските организации.
Блокирането на възможността за продажби и прехвърляне на дялове или цели предприятия произтича от изисквано удостоверение, което трябва да докаже липсата на задължения на собственика към работниците и служителите. Такова удостоверение, оказва се, законът не регламентира кой да издаде. Без него обаче сделките не могат да се впишат в Търговския регистър.
Правилата не бяха обмислени добре, а последствията ще се множат, предупреди Димитър Брънков от Стопанската камара по БНР:
Многобройни са оплакванията от страна на предприятия, но най-вече на дружества с ограничена отговорност.
От Асоциацията на работодателите изразяват притеснението си от създаденото напрежение и настояват за спешни административни и правни механизми, които да нормализират работата на регистъра.
От Агенцията по вписванията коментираха за "Хоризонт", че абсурдът е в законодателството и че до дни очакват обнародването на промени в закона, които да регламентират правилата.
Наложи се спешно в един финансов Закон за финансовите инструменти да направим промяна в търговския закон, именно да решим този проблем и да се регламентира по какъв начин ще се удостоверява това, че фирмите, които извършват прехвърляне на предприятия или дялове, нямат неизплатени задължения към работници и служители.Това поясни в интервю за предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт" Менда Стоянова, председател на Финансовата комисия в парламента:
Няма проблем с удостоверенията във връзка с неизплатени осигурителни вноски или данъци. НАП има система, в която е ясно кой дължи и кой не дължи такива осигурителни вноски и данъци, като служебно прехвърля тази информация на Агенцията по вписвания. Проблемът е с неизплатените заплати на работещите служители, тъй като няма структура, която да има каквато и да било електронна база данни по случая. Единствената структура е Инспекцията по труда, която би могла да го установи, но отивайки на място в конкретното предприятие.