- 14 Окт 2024 |
- USD / BGN 1.7881
- GBP / BGN 2.3366
- CHF / BGN 2.0856
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 9°C
Децата стават зависими от смартфоните
28 Октомври 2014 | 13:48
/КРОСС/Учениците са склонни към зависимост от смартфоните и някои деца могат да прекарат часове с модерен телефон в ръката. Това заяви пред Дарик психологът Радка Цонкова. По думите й, трябва да има доза нормалност при ползването на тези технологии. Засилената мобилна комуникация в социалните мрежи е сигнал за проблеми в личния живот на учениците. Причини за това могат да бъдат повишената тревожност на децата и прекаленото обгрижване от родителите.
Подражанието е един от мотивите децата да искат да имат смартфон или таблет, тъй като повечето от връстниците им имат. От друга страна това е начин да се откъснат от реалния свят и да бъдат в един друг, който е измислен, и там могат да изглеждат, както искат, и да общуват без ограничения, каза Цонкова.
Според детския психолог ролята на забраните и ограниченията за ползване на тези средства за комуникация са по-приложими в училищна среда. Родителите обаче трябва да предразположат децата си, ако искат те сами да им споделят с кого си пишат в интернет и да не се налага да ги следят.
Учениците са сред рисковите групи, подложени на вредното въздействие на смартфоните и таблетите, заяви пред Дарик доцент Емил Алтимирски от Техническия университет в София. По думите му, колкото повече такива апарати има на едно място, толкова по-силно става тяхното излъчване, което при натрупване може да доведе до здравословни проблеми.
Забраната за ползването на смартфони в училище не е регламентирана от образователното министерство и се въвежда единствено чрез вътрешните правилници на учебните заведения.