• 05 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Антрополог: Престъпления като отвличането са много тежък удар върху доверието в институциите

Антрополог: Престъпления като отвличането са много тежък удар върху доверието в институциите

/КРОСС/ "Престъпления като отвличането са много тежък удар върху социалната тъкан и доверието в българските институции", коментира за БНТ антропологът Харалан Александров. "Усещането за безпомощност и за провал на обществото в лицето на овластените институции да защити жертвата, е много изразено. Тези тип престъпления са нещо като пробив в ежедневието, усещането за сигурен свят и пропадане в мрак безумие и страдание", допълва антропологът.

Според психолога Младен Владимиров липсата на информация води до страхове в обществото като и двамата изразиха надежда институциите да излязат по-скоро с официална информация за случая, както и да бъдат намерени похитителите.

Харалан Александров заяви още, че в тези случаи има опасно високи нива на нагласи, които са характерни за гетото. "Отвличането е престъпление, характерно за страни с две черти - много големи социални неравности или страни от третия свят.", по думите му стремежът България да премине към страни от "първия свят", е поставено на голямо изпитание и това е изключително тежък пробив. Според него една от основните причини е нарастващата необразованост и оскотяване на част от населението.

"Далеч не е изживян травматичният рефлекс на тоталитарния ум да стоиш далеч от властта. Всеки досег с държавата е повече проблем или неприятност, отколкото подкрепа. Вероятно за много хора досегът до държавата е толкова стресиращ, колкото до подземния свят", казва още Харалан Александров по повод страха на хората да се доверят на институциите.

Младен Владимиров, психолог: "Когато ние нямаме информация, имаме свойство да запълваме липсата й със своите страхове, както и да мразим успелите и богатите и може дори да превърнем в герои и кумири тези, които взимат от богатите. Имаме склонност да запълним липсата на информацията с наши вярвания, очаквания и потребности. Щом държавата не може да се намеси, може да дойде друга форма, която да регулира ситуацията. В една трудна или кризисна ситуация имаме такава нужда, някой да дойде и да регулира този процес", каза Владимиров.

Според психолога разпадът на връзките с другите води до емпатия и това обяснява защо сме склонни към агресия или корупция. "Защото смятаме, че няма кой да ни подаде ръка", уточни той.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Аз

Тези неща никога не са спирали!Това се превърна в бизнес.От един 10-20 х.От друг 1-2-3 мил.Мизата е в зависимост от възможностите на родители,съпруги,съпрузи и т.н.

12.09.2017 13:29:23

Анонимен

Много глупости изприказваха тези вместо да кажат:"Държавата я няма." Всеки се спасява както може. Добре, че този събрал пари и се оправил. Ами следващия? А пък може и да хванат бандитите, а?

12.09.2017 13:05:15

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.