• 28 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Откриха езически храм в Голямата базилика на Филипопол

Откриха езически храм в Голямата базилика на Филипопол

/КРОСС/ Античен храм от II-III в. е открит под римските мозайки в Епископската базилика на Филипопол от археолога Жени Танкова и нейния екип. В него има водно съоръжение с елипсовидна форма с дължина около 14 метра и ширина около 7-8 метра. Част от зидовете са използвани при строежа на базиликата. Това разказва в интервю за Plovdiv24.bg Жени Танкова.

Археологът припомня, че още в началото на работата по обекта през 2017 г. са имали хипотеза, че тази сграда е била езически храм. Подкрепа на тази теория е открия миналото лято епиграфски паметник с много подробен надпис. "Надписът е благодарствен и благопожелателен, отправен е към бог Дионис, а авторите на този надпис са членовете на т.нар. мисти - членовете на сдружение, които са почитали бог Дионис, и в същото време е отправен и към двамата съимператори Валериан и Галиен, баща и син, които са съимператори на Римската империя от 253 до 257 г. Целият този текст - благодарствен и благопожелателен, е във връзка с това, че тези мисти са се спасили от готското нашествие през 251 г., когато Филипопол почти целият е бил разрушен, опожарен, голяма част от населението е била избита, те са успели да се спасят" - разказва предисторията Танкова.

Този надпис е убедил екипа, че ситуираната под базиликата сграда е храм, посветен на императорския култ. "Това е много важно откритие за Филипопол, за историческата наука и за археологията" - коментира тя.

Жени Танкова обясни, че направеният сондаж ще бъде експониран и ще се получи стратиграфски профил на напластяванията на различните култури през вековете като се започне с тази най-ранна структура от II-III в., следва мозаечен под първи период, после мозаечен под втори период и накрая - средновековно помещение от Х-ХI в. Всичко това ще се вижда в направения разрез.

Мозайките няма да бъдат местени на друго място.

"На Трихълмието има и праистория, тука долу в низината имаме констатирани пластове от елинистическата епоха IV-III в. пр. Хр., няколко периода от римската епоха като се почне от първи и преди първи век след Христа, и се стигне до късната античност IV в., ранно средновековие, същинско средновековие. Просто градът е учебник по археология" - коментира Жени Танкова.

Друг подобен обект в България не е откриван, но Римската империя е била с много широки граници, така че е възможно някъде по света да има нещо подобно - каза тя.

Очаква се в началото на април Епископската базилика да бъде официално открита.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.