• 18 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Проф. Боян Дуранкев: ТПТИ води до доларизация на Европа и край на проекта ЕС

Проф. Боян Дуранкев: ТПТИ води до доларизация на Европа и край на проекта ЕС

/КРОСС/Образно казано Трансатлантическото търговско споразумение представлява нещо като костюм, който се подготвя от двама шивачи и в момента той не стои добре. Затова тези, които го поръчват, а това са европейските народи и гражданите на САЩ, трябва да вземат отношение. За да може този костюм да е по мерките на двете страни.

Прави впечатление, че в голяма степен на секретност се водят преговорите за ТПТИ. Огромна част от информацията не е достъпна даже за евродепутатите. Не е ясно докъде са стигнали преговорите между ЕС и САЩ, които обаче трябва да завършат в края на 2015 г. и ТПТИ да се подпише. Необходимо е да се помисли дали един такъв акт не трябва да мине през референдум.

Плюсовете на споразумението са в мащаба на пазара, който се отваря: за европейските компании това са 300 млн. души потребители в САЩ, а през тях - към Канада и Мексико, а за американската страна - почти 500 млн. души европейци. Разбира се, ако се стигне до подписване на документа от гражданите на стария континент. Плюсовете са дотук.

Минусите, обаче, не са никак малко. От гледна точка на стандартите, които са наложени в ЕС в областта на селското стопанство, в хранително-вкусовата промишленост, в енергетиката, в строителството са изключително строги и прецизни, отработени през почти едно столетие. В САЩ те са доста по-хлабави. Едва ли този, който седне на трапезата си в ЕС ще очаква да получи някакво ГМО или пък българинът - вреди от фракинг, който се използва в Добруджа, примерно. Смятам, че трябва да има координация между двете преговарящи страни, за да бъдат убедени САЩ да спазват по-високите стандарти.

Важни са и следствията в политиката. САЩ са си поставили за цел да постигнат висока трудова заетост и намаляване почти до минимум на безработицата. За такава цел ЕС не се застъпва. И в това отношение съюзът изостава за сметка на САЩ. А европейските граждани при отваряне на икономиките дали ще имат по-висока степен на заетост или ще загубят работни места? Тук са големите опасения, че тези загуби ще бъдат по-големи на фона на печалбите на корпорациите.

Всичко в ТПТИ трябва да се претегли не на един, а на няколко десетки кантара преди то да се подпише, ако въобще се стигне до това. Защото и в САЩ, и в ЕС съпротивата срещу Трансатлантическото споразумение е огромна. Заплаха е и евентуална доларизация на Европа и загубване смисъла на еврото като платежна единица, да не коментираме - и като световна валута, ако ТПТИ в сегашния вариант влезе в сила. А това би означавало и финал на проекта ЕС. 

Коментар на проф. Боян Дуранкев за БГНЕС

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.