• 05 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Всички са длъжни да приемат бежанци и точка

Всички са длъжни да приемат бежанци и точка

/КРОСС/ Европейският съд в Люксембург отхвърли иска на Словакия и Унгария срещу задължителното разселване на бежанци и търсещи убежище лица в страните от Общността. Временният механизъм за преразпределяне на бежанците на територията на ЕС беше приет в разгара на бежанската криза през септември 2015 от Съвета на министрите в Брюксел - с цел да се облекчи положението в Гърция, Италия и дори в Унгария. Общо 120 000 души трябваше да бъдат прехвърлени в други страни-членки от Общността. Навремето Словакия, Унгария, Чехия и Румъния се обявиха срещу това решение.

Сега обаче съдиите в Люксембург отсъдиха, че решението на Брюксел за квотното разпределение е правомерно. А това, че изпълнението му върви много бавно - с някои малки изключения - изобщо не променя правния аспект на въпроса, казват съдиите. Те отхвърлиха категорично представените от Словакия и Унгария аргументи. Сега дори и Полша, която дотук не е приела нито един бежанец и която подкрепяше иска, също ще трябва да промени бежанската си политика.

ЕК също плаши със съд

След звучния шамар, който получиха министър-председателите на Словакия и Унгария - Роберт Фицо и Виктор Орбан, ЕК може да продължи с наказателните процедури срещу страните, които отказват да приемат бежанци. Да припомним, че вече бяха открити процедури срещу Унгария, Полша и Чехия за нарушаване на европейските договори. Скоро и други страни могат да ги последват.

В Брюксел еврокомисарят Димитрис Аврамопулос обяви, че е твърдо решен до няколко седмици да заведе в Европейския съд съответните искове срещу Унгария, Полша и Чехия. На страните-нарушителки биха могли да бъдат наложени сериозни парични санкции. Австрия също досега не е приела нито един бежанец по линията на квотния контингент, но и страни като Германия, Франция, Великобритания и Испания са длъжници в това отношение.

Унгария: "безотговорно решение"

Унгарският премиер Виктор Орбан досега отказваше приема на бежанци с аргумента, че миграцията е "Троянският кон на тероризма". Източноевропейските общества били традиционно против миграцията. В официално становище унгарският външен министър Петер Сиярто определи решението от Люксембург като "нечувано и безотговорно". В позицията се казва още, че Унгария "ще продължи да търси легални начини за това сама да решава кого да допуска на територията си и кого не". В Братислава пък словашкият министър-председател Роберт Фицо обяви, че уважава решението на Европейския съд, което обаче с нищо не променя отношението на неговото правителство срещу бежанците.

Същевременно германският външен министър Зигмар Габриел призова всички страни-членки на ЕС след решението на съда да започнат да изпълняват ангажиментите си според квотите за прием на бежанци от Гърция и Италия, за да облекчат тези две страни.

В Брюксел отговорната за преразпределението на бежанците евродепутатка Франциска Келер определи решението на съда като "кръйъгълен камък" в европейската политика за бежанците. По думите ѝ, сега вече няма никакви извинения и страните-членки трябва да се задействат. Зелената евродепутатка призова ЕК да продължи с наказателните процедури срещу Словакия, Унгария и други страни-членки.

"Солидарността не е еднопосочна улица"

Още през пролетта на 2017 Европейската комисия предложи твърди квоти за прием на бежанци с цел да бъдат облекчени страни като Италия и Гърция - най-често те са първите страни, през които мигрантите влизат на териотрията на ЕС. В същото време обаче Дъблинското споразумение си остава в сила, постанови Съдът на ЕС в друго свое решение от юли. Според Дъблинския регламент, отговорна за предоставянето на убежище на даден кандидат е първата страна, през която той е влязъл в ЕС. През следващата седмица вътрешните министри от ЕС ще обсъждат бежанските квоти и мигрантските маршрути.

На този етап ЕС се опитва да спре нелегалната миграция. Търсят се начини мигрантите изобщо да не стигат до територията на Общността - например като биват спирани още в Турция, Либия или други транзитни държави. Само малка част от търсещите убежище ще бъдат прехвърляни в ЕС от Турция или Северна Африка. Редица страни, сред които Гърция, Италия и Унгария, сега получават средства от ЕС за затягане на контрола по техните граници, които са едновременно и външна граница на ЕС. Брюксел обаче отхвърля искането на Унгария ЕС да осигури половината от средствата, вложени от Будапеща в изграждането на скъпоструващите гранични заграждения. Във вторник председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер припомни на унгарския премиер Орбан, че "солидарността не е еднопосочна улица".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

месара

не признавам тоя европейски съд ! от къде на къде ще ни заповядват да приемаме тия " бежанци " ? като толко са загрижени за тия " бежанци " , да си ги заселват в техните държави ! ай сиктир !!!

07.09.2017 13:06:22

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.