• 09 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8206
  •  GBP / BGN 2.2720
  •  CHF / BGN 2.0019
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 18°C

Наномедикамент за пациентки с Алцхаймер е разработен от китайски учени

Наномедикамент за пациентки с Алцхаймер е разработен от китайски учени

/КРОСС/ Китайски изследователи са разработили наномедикамент, предназначен специално за жени с болестта на Алцхаймер, съобщава Синхуа.

Изследователски екип от Факултета по биология и Общата болница към Медицинския университет Тянцзин е разработил наномедикамента, а резултатите са публикувани в сп. „Нано Тудей" (Nano Today).

Болестта на Алцхаймер е често срещано невродегенеративно заболяване, което се характеризира с прогресивно влошаване на паметта и когнитивните функции. Проучванията показват, че жените са изложени на по-голям риск от развитие на болестта на Алцхаймер в сравнение с мъжете.

Също така има забележителна разлика между половете при развитието на болестта на Алцхаймер, като процентът на развитие на болестта и смъртността са два до три пъти по-високи сред жените.

Изследванията показват, че значителното намаляване на нивата на естроген при жените след менопаузата може да е причина за по-големия риск от развитие на болестта на Алцхаймер. Естрогенът играе жизненоважна роля в опазването на женската централна нервна система, като насърчава растежа и диференциацията на невроните и поддържа хомеостазата на мозъчния окислител чрез свързване със специфични рецептори. След като жените навлязат в менопаузата, продължителният недостиг на естроген предизвиква невродегенерация и задълбочава влошаването на когнитивните способности.

Изследователският екип е разработил многофункционално наномедикаментозно лекарство, използващо растителен естроген и глициретинова киселина за целенасочено лечение на болестта на Алцхаймер при жени в постменопауза. Наномедикаментът е способен да активира невропротективни сигнални пътища, медиирани от специфични естрогенни рецептори, като по този начин подобрява когнитивните функции, засегнати от естрогенен дефицит.

Сега изследователският екип прави скрининг на по-прецизни наномедикаменти за предклинични изследвания.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.