• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Честита (минерална) баня в Банкя! (Снимки)

Честита (минерална) баня в Банкя! (Снимки)
Скоро ще приема посетители

/КРОСС/ Минералната баня в Банкя е възстановена в пълния си блясък, става ясно от първите снимки на изцяло реновираната сграда, публикувани във Фейсбук-страницата „Етюд-и-те на София/Sketches of Sofia“. Банята ще има готовност да приема посетители от есента, твърдят от Община Банкя. Ремонтът на паметника на културата е почти приключил, както предвиждаше планът на общината, въпреки известното забавяне заради епидемията от коронавируса.

Банята е затворена за посетители от 2001 г. До 2017 г. сградата, построена преди почти 110 години, беше оставена да се саморазрушава и мисията по спасяването ѝ изглеждаше почти невъзможна.

В края на 2017 г. „Консорциум Банкя 2020“ спечели конкурса на Столична община за проектиране, реставрация, консервация и социализация на Голямата балнеолечебница на стойност 7 939 млн. лв. с ДДС.

Средствата за ремонта бяха осигурени, след като общината продаде на „Алианц” право на строеж на хотел в близост до банята. Частният инвеститор ще ползва хотела 35 години, след което той ще премине под управлението на общината.

Cтpoeжът нa Гoлямaтa бaня зaпoчвa преди повече от век нa 7 мapт 1907 г. и зaвъpшвa нa 20 мaй 1910 г. Oткpитa e тъpжecтвeнo нa 24 мaй 1911 г.

Пocтpoeнa e пo плaнoвe нa архитект Карл Xoxeдep oт Mюнxeн пoд пpeцизнoтo pъкoвoдcтвo нa apxитeкт H. Heшeв и пpeдпpиeмaчитe бpaтя Caвoви oт Coфия и Hикoлa Paнгeлoв oт Бaнкя. Проф. Хохедер по онова време е официален строител на Мюнхен, издигнал множество сгради в стил „ар нуво“ и е един от архитектите, оформили класическия изглед на града. Банята е една от трите негови сгради, построени извън Германия (другите две са в Болцано, Италия, и Трансилвания, Румъния).

В изграждането на банята в Банкя са били вложени близо 1 милион златни лева. Това е първата лечебна сграда у нас, снабдена с модерните за времето си технически съоръжения. Тогава банята държи челна позиция на Балканите с впечатляваща архитектура и модерно вътрешно устройство. Когато е отворена, в нея идват по 1000 души дневно – елитът на София, видни общественици, височайши гости на страната и дори царското семейство. Иван Вазов често е посещавал банята, а Банкя е била сред любимите му места.

Една от най-важните причини за това е банкянската лековита хомотермална минерална вода с общ дебит 24 л/сек и температура 36.5 -37.2 градуса.

Водата, която блика от дълбочина 850 метра, е хидрокарбонатно-сулфатно-натриева. Тя е бистра, безцветна, без миризма, мека и изключително вкусна. От нея се повлияват добре не само сърдечно-съдови заболявания, но и свързаните с обмяната на веществата, стомашно-чревния тракт, опорно-двигателния апарат, ендокринологични заболявания, обща физическа и умствена умора.

Днес в Минералната баня има модерен СПА център, зали за лечебна физкултура и балнеопроцедури. Готов е големият басейн с напълно възстановен купол, по края на салона са запазени някогашните малки корита, които са от мрамор с месингови чучури, а над тях е емблемата на банята – отворена мида.

Скоро басейнът ще бъде напълнен за първите тестове. Изпитания с вода вече се правят и в салона с малкия басейн, където някога е било Женското отделение.

Изцяло реставрирани са буковите прегради в кабинките. От лявата страна на входния салон сред запазените дървени прегради има ретро кафене – виенски салон. На втория етаж на банята има зала за лечебна физкултура и аеробика. СПА центърът е едно ниво под банята. Там са сауните, парна баня и три малки басейна – джакузи, с различна температура на водата – за контрастни процедури.

Входната врата е от славонски дъб с месингови брава и орнаменти, с решетки от ковано желязо. Поставени са райбери, както някога, за да може стъклото да се сваля в горещи дни. Парапетите от ковано желязо по стълбите в сградата, чиито оригинали са откраднати, са възстановени по снимки.

Банята ще се отоплява чрез енергиен център – минералната вода от басейните ще минава през вътрешен водопровод, за да отоплява цялата страда.

Минералната баня в Банкя, която е паметник на културата, ще бъде дадена за стопанисване на външна фирма, което ще стане чрез процедура за избор на най-подходящ кандидат. Преди това трябва да бъде направен анализ какъв точно модел на стопанисване да бъде избран.

 

*СнимкиЕтюд-и-те на София/Sketches of Sofia

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.