• 02 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Великденската кошница у нас ще е на стойност...

Великденската кошница у нас ще е на стойност...

/КРОСС/ Имаме добра стабилизация и нормализация на пазара. Има посоки нагоре и надолу, но те са под процент, т.е. това е незначително влияние, устойчиво динамично равновесие. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов в предаването „Тази събота“ по бТВ.

Колкото повече българска продукция излиза на пазара, толкова повече той се регулира, заяви той. „Ще има нормализация и поевтиняване на зеленчуците. Влизаме в момента, в който ще имаме може би най-ниските равнища за годината. Това ще се прояви най-вече през май и юни“, обясни Иванов.

Пазарът е пренаситен и по време на празниците няма да има изменение на цените на продуктите, заяви той.

„Винаги преди Великден има една „пушилка“ – хора, които желаят „да мотивират“ пазара и да разтревожат хората, говорят се едни страшни неща. Резултатът миналата година беше, че много хора не си продадоха агнешкото и бяха принудени в последните дни да свалят сериозно“, обясни той.

По думите му климатът също играе огромно значение и плодовете се влияят много от него. Даде за пример 2023 г., която е била изключително лоша по отношение на климатичните особености и поради тази причина потребявахме по-скъпи плодове.

„Ако тази година видим един хубав климат, както върви досега, може да видим и пикови падания на цените през летния период. Това е добра новина за потребителите, но не и за производителите“, коментира Иванов.

По думите му българското производство на яйца е на доста високо ниво и у нас ядем едни от най-хубавите яйца. „У нас се произвеждат доста висококачествени яйца и подобен род качество в страните, особено в Западна и Северна Европа, се различават доста сериозно като ценово равнище спрямо нашите цени“, обясни Владимир Иванов.

Пазарът е най-добрият регулатор и намесата с определени инструменти може да създаде допълнителни дефицити и да доведе до трайни изменения и тенденции. „Пипайки на едно място, моментално закачаш друго. Пазарните взаимодействия са доста сложни, те стават между хиляди играчи едновременно и много трудно бихме могли с подобен тип мерки да регулираме. Единственото нещо, което може и трябва да прави държавата, е равни условия на конкурентната среда и един сериозен подход за спазване на закона“, каза още председателят на ДКСБТ.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.