• 18 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Източните подправки са се появили в Средиземноморието пред 4 хиляди години

Източните подправки са се появили в Средиземноморието пред 4 хиляди години

/КРООС/ Археолозите откриха първите доказателства, че източноазиатските плодове и подправки са били въведени в Средиземнорието преди близо четири хиляди години. Това се разбира от химичния състав на зъбния камък при древните жители на южния Левант. Статия, описваща изследването, е публикувана в научното списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Историците вярват, че Великият път на коприната и други търговски пътища, свързващи Европа и Азия, са се появили преди около две хиляди години. Те се появяват благодарение на появата на империята Хан на територията на съвременен Китай, както и на други централизирани държави в Централна Азия и Европа, които започват да търгуват помежду си.

Оказа се, че подобни търговски пътища са могли да съществуват много по-рано - преди около 3700 години. До това заключение стигнаха археолога от университета в Мюнхен (Германия) Филип Щокхамер и неговите колеги.

Те изучавали диетата на древните жители на Близкия изток - жители на големия търговски център Мегидо и селището Тел Ерани, в което живеели фермери и местни благородници. Затова изследователите се опитаха да разберат каква роля могат да играят стоките, внесени от други части на света, в живота на тези хора.

Щокхамер и колегите му са анализирали фрагменти от зъби, принадлежащи на 16 жители на Мегидо и Тел Ерани. Изследователите са изследвали химическия състав на зъбния камък, надявайки се, че той е запазил следи от протеинови молекули, свързани със специфични видове храни и други продукти на човешката цивилизация.

Те открили следи не само от пшеница и фурми, но и от по-екзотични храни: банани, куркума, просо, сусам и соя. По това време подобни продукти не се отглеждат в Близкия изток. Най-вероятно са били докарани там от Южна или Източна Азия.

Съответно, ако жителите на търговски град и уж изолирано селскостопанско селище ядат подобни продукти, това може да означава развити търговски пътища, които свързват Средиземноморието и Азия. Тоест търговци от Левант, Индия и Китай започват да контактуват помежду си още преди Вавилон да падне под ударите на хетите, а Египетското ново царство започва да изчезва.

Щокхамер и колегите му се надяват, че по-нататъшни открития от този вид ще помогнат да се разбере какви други храни и подправки са донесени в Леванта от Азия, както и да се оцени мащабът на тази търговия и нейното въздействие върху разпространението на банани, просо и сусам в Северна Африка и Средиземно море като цяло.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.