• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Астрономи наблюдаваха как черна дупка унищожава звезда

/КРОСС/ Астрономите наблюдаваха как черна дупка разкъсва звезда, скитаща се прекалено близо до нея, предаде Ройтерс. Специалистите са на мнение, че това не е обикновен случай на хищна черна дупка.

Това е един от четирите примера - и първият от 2011 г. насам, на наблюдение на черна дупка, докато унищожава преминаваща звезда при т.нар. събитие на приливно разрушение, а след това изхвърля светещи струи от високоенергийни частици в обратна посока в космоса, казват изследователите. Това е най-отдалеченото и най-ярко наблюдавано подобно събитие в историята.

Астрономите го описват в публикации в изданията "Нейчър" и "Нейчър астронъми".

Виновникът изглежда е свръхмасивна черна дупка, за която се смята, че е със стотици милиони пъти масата на Слънцето и се намира приблизително на 8,5 милиарда светлинни години от Земята. Една светлинна година е разстоянието, което светлината изминава за една година - 9,5 трилиона километра.

"Смятаме, че звездата е била подобна на нашето Слънце, може би по-масивна, но от подобен вид", казва астрономът Игор Андреони от университета на Мериленд и от космическия център "Годард" на НАСА, водещ автор на едно от проучванията.

Събитието е забелязано през февруари с помощта на прикрепена камера към телескоп в обсерваторията "Паломар" в Калифорния. Разстоянието пък е изчислено с Много големия телескоп в Чили.

"Когато звезда опасно се доближи до черна дупка - няма причина за притеснение, това няма да стане със Слънцето, тя е насила разкъсана от гравитационните приливни сили на черната дупка", разяснява астрономът и съавтор на изследването Майкъл Кофлин от университета на Минесота.

"След това парчета от звездата са уловени в бързо въртящ се диск в орбита около черната дупка. И накрая, тя консумира това, което остава от обречената звезда в диска. В някои много редки случаи, които по нашите изчисления са 100 пъти по-редки, мощни струи от частици се изстрелват в противоположни посоки, когато настъпи събитието на приливно разрушение", добавя Кофлин.

Андреони и Кофлин обясняват, че черната дупка вероятно се върти бързо, което може да помогне да се обясни как двете мощни струи са изстреляни в космоса почти със скоростта на светлината.

Астрономът от Масачузетския технологичен институт Дирадж Пашам, водещ автор на другото изследване, казва, че изследователите са успели да наблюдават събитието много рано - в рамките на една седмица от момента, в който черната дупка започва да поглъща обречената звезда.

Докато изследователите откриват събития на приливни разрушения около два пъти на месец, то тези, при които се образуват струи, са изключително редки. Една от тях, тръгнала от тази черна дупка, изглежда сочи към Земята и затова е по-ярка, отколкото ако се насочва в друга посока.

Смята се, че свръхмасивната черна дупка се намира в център на галактика, подобна на Млечния път. Но събитието на приливно разрушение е било толкова ярко, че е засенчило светлината на звездите в галактиката.

"В пика си източникът изглеждаше по-ярък от 1000 трилиона слънца", допълва Пашам.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.