- 12 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8363
- GBP / BGN 2.3655
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
350 хил. пенсионери ще могат да се ваксинират безплатно срещу грип
09 Октомври 2024 | 14:28
/КРОСС/ Близо 350 хил. противогрипни ваксини са осигурени от държавата за безплатна ваксинация на хората на и над 65-годишна възраст у нас и те вече се доставят при личните лекари. Това съобщи главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на обща пресконференция на БЛС, неправителствения сектор и българските здравни власти.
„През последните години отчитаме все по-голям интерес от страна на пенсионерите към безплатните противогрипни ваксини. Това е много добра новина, тъй като те са най-застрашени от тежко протичане на болестта и усложнения. Средно годишно около 2 хил. души в тази възрастова група губят живота си след усложнения от грип. С всяка изминала година ваксинационният обхват срещу грип нараства, като целта ни за 2024 г. е всеки пети човек от рисковата група на над 65-годишните да бъде ваксиниран.", допълни доц. Кунчев. По препоръка на Световната здравна организация тазгодишните четиривалентни противогрипни ваксини включват следните щамове грипни вируси тип А - Victoria и Thailand и тип Б - Austria и Phuket.
Проф. Нели Корсун, завеждащ референтната лаборатория "Грип и остри респираторни заболявания" в Националния център по заразни и паразитни болести, отбеляза, че все още няма изолирани случаи на грип и към момента най-честите вирусни инфекции са в следствие на ковид, който обаче протича доста леко. Експертите подчертаха, че не може да се направи точна прогноза за предстоящия грипен сезон, очакванията са заболеваемостта да е на нивата от преди ковид пандемията. Първите случаи на грип традиционно се регистрират у нас през ноември, затова здравните власти призоваха да не се отлага поставянето на противогрипната ваксина, за да може организмът да изгради имунитет. Пикът на грипната вълна се прогнозира за края на януари. Проф. Корсун припомни, че противогрипната ваксинация е силно препоръчителна за рисковите групи - хората над 65-годишна възраст, бременни жени, малки деца, хора с отслабен имунитет и хора с хронични заболявания.
„Моите пациенти проактивно идват и питат за противогрипната ваксина, месеци преди да е започнала ваксинацията. Похвално е, че и все повече компании осигуряват безплатни ваксини за своите служители. Това показва, че има осъзнатост в обществото, че превенцията е най-добрата защита. Противогрипните ваксини са безопасни, ефективни и спасяват човешки животи. Искам да напомня, че хората над 65-годишна възраст често имат придружаващи заболявания, което прави още по-рисково протичането на грипното заболяване. Обикновено инфекцията влошава някое от хроничните заболявания и така те се превръщат в животозастрашаващи и могат да доведат до смъртни случаи.", коментира председателят на УС на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
„Благодарение на националната програма за предпазване от сезонния грип за населението над 65-годишна възраст ваксинационното покрите у нас се увеличи значително. Преди стартът ѝ през 2018 г., само 2% от населението у нас си поставяше противогрипна ваксина. Данните от миналата година показват, че вече сме достигнали средните нива от 21% за Централна и Източна Европа. Това е изключително голям ръст и постижение за 5-годишен период. Само за последните 2 години броят на внесените противогрипни ваксини на българския пазар се е увеличил с 60%, а обхватът на националната програма за хората над 65 години е с впечатляващ ръст от 84%. Общият брой на внесените тази година противогрипни ваксини е 480 хил."., сподели д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина.
Д-р Кремена Пармакова, началник отдел „Надзор на заразни болести" към МЗ, каза, че само за няколко дни личните лекари вече са поставили 15 хил. от безплатните ваксини по националната програма. Тя напомни, че противогрипните ваксини трябва да се поставят ежегодно, тъй като всеки сезон те са с различен състав, поради постоянно променящите се грипни вируси. Ваксината предоставя специфична защита към включените в състава й грипни щамове и развитието на тежкото заболяване от грип. Възможно е едновременно приложение на ваксините срещу грип с ваксината срещу пневмококови инфекции и ваксината срещу ковид.
Здравните експерти обърнаха внимание, че освен ваксините не бива да подценяваме обичайните мерки за предпазване от грип и острите респираторни заболявания, а именно:
1. Покривайте носа и устата си с еднократна кърпичка, когато кашляте и кихате;
2. Мийте често ръцете си с вода и сапун или ги обтривайте с мокри кърпички и дезинфектант;
3. Почиствайте и дезинфектирайте предметите и повърхностите, които могат да бъдат замърсени с грипни вируси.
4. Проветрявайте често помещенията;
5. Ако имате симптоми на грип, не се приближавайте на по-малко от 1 метър до околните;
6. Избягвайте целувки, прегръдки и ръкостискане;
7. Избягвайте да пипате очите, носа и устата си с неизмити ръце;
Ако имате симптоми на грип - останете вкъщи, не ходете на работа, на училище и на места, където се събират много хора.