• 03 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8282
  •  GBP / BGN 2.2865
  •  CHF / BGN 2.0041
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Деян Енев: Любовта към книгите е за цял живот

Деян Енев: Любовта към книгите е за цял живот

/КРОСС/ Пандемията активизира и лошите, и добрите страни у хората. Всички станаха по-подозрителни и дори по-страхливи. От друга страна пък хората се завърнаха към същинското и най-същественото нещо - семейството.

Това каза в интервю за БГНЕС писателят Деян Енев.

„Пандемията освети проблемите на обществото, включително и в здравната система", посочи още писателят и допълни: „Дай Боже, след вече три вълни, да тя да започне да затихва и да се връщаме към нормалния си ритъм на живот". Според него в миналото българските лекари са били „сатанизирани", което е станало причина за отключване на агресия от различни слоеве на обществото към тях. Нещо, което не бива да се допуска, категоричен е Деян Енев.

Той изтъкна и някои положителни ефекти от здравната криза - хората си останаха по домовете, а една немалка част от тях се обърна отново към книгата.

„Моята камбанария е много малка, но има нещо такова, определено. Доста се разстрои животът на нашия малък книжен пазар. Животът на една книга е свързан с представяне, събития, премиери и т.н., което спря да се случва за известно време. Издателствата също се стреснаха и спряха за няколко месеца да издават книги. В момента нещата са нормализирани. Не само, че донякъде се премести фокусът към самото четене, но и към писането. Колеги-писатели, а и други хора, които не са подозирали в себе си такива заложби, прописаха, за да се борят със самотата и страховете си. В близките години ще бъдем свидетели на една сериозна книжна продукция", прогнозира писателят.

За тревожната тенденция екраните на телевизорите в домовете на хората да стават все по-големи, а библиотеките им все по-малки, Деян Енев смята:

„В човешката история процентът на четящите не е бил особено голям, може би в различните времена е бил един и същ. Говорим за хората, които имат искрено отношение към книгата. Защо? Защото човешката природа е такава, че човек винаги избира по-лесното. Да гледаш в екрана на телефона или таблета е по-лесно, отколкото да се опитваш да съживиш в главата си това, което ти казва книгата. Има много специалисти, които са разсъждавали върху това. Тук ще спомена една книга на швейцареца Жак Елюл - „Унизеното слово". В нея авторът надълго и нашироко разсъждава за това защо е толкова важно да не губим връзката с четеното, а да я крепим и да я развиваме. Това, което ти дава книгата и четенето е нещо много по-богато като съпреживяване и като случване вътре в самите нас, отколкото гледането в екрана. Екранът ти дава някакъв образ, ти се съгласяваш с него. Лека-полека губим навиците си сериозно да четем".

Според него в наши дни все повече се „плъзгаме" по екраните на умните си телефони, четем предимно заглавията на информациите, на които попадаме в социалните мрежи и „кълвем" една много малка част от реалното им съдържание.

„Все пак онова, което дават и са давали книгите на поколения като нашето, присъства като ценности и в по-младото поколение, но набавено по друг начин. Може би нещата не са толкова апокалиптични, колкото понякога се говори в медиите", запазва оптимизма си съвременния български писател.

Той е категоричен, че отношението на младите към книгите и любовта към книгите се култивират, след което остават за цял живот. За целта обаче, смята писателят, трябва да се дава все по-голяма публичност на онези хора, които са свързани със словото. „Аз не мога да търпя сутрешните блокове на телевизиите, които са нещо като сапунени мехури. Не знам каква е тази тяхна формула, но нека канят повече грамотни хора, които има какво да кажат и на младите, и на старите", даде за пример Деян Енев.

„Социалните мрежи хоризонтираха обществото, превърнаха го в една равина. Онази естествена йерархия на онези хора, които имат някакви заслуги зад гъба си и мат какво да кажат, се размива. Такъв човек вече съществува в съседство с онзи дето ругае или онзи, когото показва какви маратонки си е купил. Има голяма трансформация, което тепърва ще бъде изследвана и обяснявана. От друга страната обаче, умните хора продължават да се изказват", подчерта още той.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.