• 27 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8255
  •  GBP / BGN 2.2837
  •  CHF / BGN 2.0000
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 8°C

Колко време може да се запази коронавируса в аерозолни капки

Колко време може да се запази коронавируса в аерозолни капки

/КРОСС/ Колко време може да се запази коронавируса в аерозолни капки? На този въпрос се опитват да отговорят учените по света: колко дълго коронавирусът може да оцелее в малките аерозолни частици, които издишваме? В лаборатория с висока степен на сигурност близо до Бристол учените може да са на седмици от отговора на този въпрос, пише британският вестник The Guardian

В понеделник те ще започнат да изстрелват малки капчици жив Sars-CoV-2 и да ги задържат във въздуха между два електрически пръстена, за да проверят колко дълго вирусът остава заразен при различни условия на околната среда.

„Това е много важен въпрос", каза проф. Денис Дуорли, експерт по механика на флуидите от Imperial College London, който не участва в изследването. „Сега има огромен интерес към това какво би могло да предприеме, за да се намали рискът от инфекция в затворени помещения, по отношение на подобрена естествена вентилация, или системи за прочистване на въздуха, или ултравиолетово осветление - но всичко зависи от знанието колко жизнеспособен вирус остава във въздуха. "

Досега се предполагаше, че Covid-19 се предава предимно в дихателни капчици, произведени, когато заразен човек кашля, киха, пее, говори или диша. Те бързо падат на земята, осигурявайки логиката за правилото за 2 метра.

И все пак сред експертите има нарастващ консенсус, че вирусът може да се задържи в по-малки капчици, наречени аерозоли, които могат да се пренасят на по-големи разстояния във въздушни потоци и да се натрупват в лошо проветриви пространства. Това подозрение до голяма степен се основава на огнища в ресторанти и хорове, където хората са се заразили с вируса, въпреки че са на известно разстояние от заразения човек.

Генетичен материал от вируса е открит и във въздушни проби от лошо проветриви помещения, като болнични тоалетни - но все още никой не е идентифицирал жив инфекциозен вирус във въздушни проби, каза проф. Джонатан Рийд от Университета в Бристол, който ръководи новите изследвания. „Знаем, че когато бактериите или вирусите станат във въздуха в дихателни капчици, те много бързо изсъхват и могат да загубят жизнеспособност, така че това е важна стъпка, която трябва да се разбере, когато се оценява ролята на въздушното предаване в Covid-19."

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.