• 20 Юни 2025 |
  •  USD / BGN 1.7040
  •  GBP / BGN 2.2899
  •  CHF / BGN 2.0831
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Тайните на крепостта Овеч

Тайните на крепостта Овеч

/КРОСС/ Укрепеният град Овеч е строен през ІІІ век, за да пази земите на Римската империя от войнствени племена. Наричан е Проват или в превод от старогръцки - овца. Аспаруховите българи приемат името Овеч. А турците са нарекли това място Таш Хисар или каменната крепост.

Крепостта пада през ХІV век. Превзета е от 30-хилядна турска армия, която използва сключено малко преди това примирие и нахлува с хитрина. Години по-късно населението въстава срещу поробителите, но османските орди отново овладяват средновековния град. Внушителното плато помни редица кървави битки до края на ХVІІ век. След това укреплението е изоставено, а в подножието се оформя днешният град Провадия.

Подходите към крепостта са три. Качваме се към платото откъм град Провадия по модернистична метална вита стълба на западния ръб. В централната част на платото са малкото видими останки от драматичната история на крепостта. Сред камъните са основите на Митрополитска църква, улици, сгради и 80-метров кладенец, от който древното население е добивало вода.

От платото на крепостта към съседното е най-атрактивната част от комплекса. 150-метров дървен мост, предлагащ и най-впечатляващите панорами към околността. От южната страна се издига и кулата-порта към Овеч.

Съхранената впечатляваща северна порта, която всъщност е главен вход към крепостта. Всеки, който е доставял нещо в крепостта с каруца или количка, е минавал оттук.

Разходката не свършва до кулата и моста. На по-малко от час ходене по равен терен живописният район крие още една точка, която привлича интереса на туристите. Не на всички, но поне на по-приключенски настроените.

Пред нас е внушителната метална конструкция, която осигурява достъп до древен скален манастир. Макар да изглежда плашещ, мостът се поддържа и периодично се укрепва. Внимателно минаваме по него, за да влезем в първата от десетината килии. На 30 метра височина в отвесния варовиков масив са издълбани десетина помещения, но не всички са достъпни.

Скалният манастир носи колоритното име „Шашкъните". Комплексът е изграден от монаси-отшелници през ХІІ-ХІV век, търсещи покой и уединение далече от хорската суета.

Нова телевизия, „Събуди се"

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.