• 10 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8224
  •  GBP / BGN 2.2744
  •  CHF / BGN 2.0039
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 10°C

Германия подготвя здравната система за евентуален военен конфликт

Германия подготвя здравната система за евентуален военен конфликт

/КРОСС/ С оглед на войната в Украйна и агресивната реторика от страна на Москва федералният министър на здравеопазването Карл Лаутербах (SPD) иска да подготви германската здравна система за евентуални военни конфликти.

Германия трябва да се подготви по-добре не само за бъдещи пандемии, но и "за големи бедствия и възможни военни конфликти", заяви Лаутербах пред "Нойе Оснабрюкер Цайтунг" (NOZ). Той обяви, че през лятото ще бъде изготвен съответен законопроект.

"Би било глупаво да кажем, че като не се подготвяме за военен конфликт и тогава той няма да дойде", каза Лаутербах на въпроса дали се опасява да бъде обвинен във всяване на страх. "Да не правим нищо не е вариант. Обрат е необходим и за системата на здравеопазването. Особено като се има предвид, че в случай на съюз Германия може да се превърне в център за грижи за ранени и пострадали хора и от други държави."

"Вече сме приели за лечение повече тежко ранени хора от Украйна, отколкото която и да е друга европейска държава", продължава министърът на здравеопазването. "Те са почти 1000."

В отговор на пандемията от COVID-19 коалицията се съгласи да подготви по-добре структурите на здравната система за големи кризи, когато стартира преди две години и половина. "След престъпното руско нападение над Украйна това предизвикателство за съжаление стана по-важно. Вече сме обменили идеи със специалисти от Бундесвера и работим с министерствата на отбраната и на вътрешните работи."

"Очаквам, че през лятото ще представим проектозакон по този въпрос, който скоро след това ще бъде иницииран от кабинета", продължи министърът. Лаутербах описва контурите на закона по следния начин: "В случай на криза всеки лекар, всяка болница, всеки здравен орган трябва да знае какво да прави. Нуждаем се от ясни отговорности - например за разпределянето на голям брой пострадали хора в клиниките в Германия."

Каналите за докладване и възможностите за прехвърляне на пациенти в цяла Германия също трябва да са ясни, каза Лаутербах. Освен това разпоредбите за натрупване на запаси не са достатъчни.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.