• 26 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8245
  •  GBP / BGN 2.2829
  •  CHF / BGN 1.9974
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

Калин Маринов, МИР: До дни стартира процедура за 200 млн. лв. за изграждане на собствени ВЕИ мощности за бизнеса

Калин Маринов, МИР: До дни стартира процедура за 200 млн. лв. за изграждане на собствени ВЕИ мощности за бизнеса

/КРОСС/  „До дни предстои да бъде обявена процедурата за изграждане на ВЕИ мощности за производство, съхранение и собствено потребление на електроенергия. Това е третата мярка за подкрепа на бизнеса от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), бюджетът й е 200 млн. лв.“, съобщи Калин Маринов, заместник-директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) във второто издание на Подкаста за иновации и растеж на Министерството на иновациите и растежа.

Микро-, малки и средни предприятия от различни сектори ще могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране от максимум 1 млн. лв. за изграждане на мощности до 1 MWh. Съфинансирането ще бъде до 50%. Произведеният ток от ВЕИ системите няма да може да се продава или връща в електроразпределителната мрежа най-малко 5 г. след приключване на проектите. По думите на Калин Маринов, интересът от страна на бизнеса към процедурата ще бъде голям.

„Това, което отличава тази процедура за ВЕИ от останалите в Плана за възстановяване и устойчивост, е задължението да се инсталират съоръжения за съхранение на енергията. Целта е да насърчим предприятията да я използват възможно най-ефективно. Наясно сме, че токът от възобновяеми източници няма да може да покрие всички производствени нужди, затова е важно да се разпределя за часовете и сезоните без достатъчно слънчева светлина“, каза още Маринов. Според него компаниите ще станат по-самостоятелни от свободния пазар на електроенергия и ще намалят разходите си.

По думите му, предстои да бъдат отворени и други процедури за енергийна ефективност и възобновяема енергия по линия на МИР за бизнеса у нас. „По Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ например ще има възможност за комбинация от грантове и финансови инструменти, с които фирмите трайно да намалят сметките си“, заяви заместник-директорът на ГД ЕФК.

Припомняме, че на 2 февруари за обществено обсъждане бе обявена и процедурата „Кръгова икономика“ по НПВУ. Мярката е с бюджет 180 млн. лв., като по нея ще могат да кандидатстват микро-, малки, средни и големи предприятия.  „С нея ще подкрепим предприятията да внедрят в производствата си оборудване, с което да намалят отпадъците и средствата за депонирането им, а от остатъчния материал да произвеждат нови продукти“, каза още Калин Маринов.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.